Žabiny i KP končí, USK vítězí

Bez jediného zástupce bude v roce 2023 pokračovat play off EuroCupu žen. Končí v něm totiž po domácích porážkách v posledních duelech oba brněnští zástupci. Naopak pro USK i dál pokračuje základní skupina Euroligy, v ní Pražanky přehrály řecký Olympiakos.

Parker viděl bitvu

Velmi slušný zápas odehrály Žabiny Brno proti lídrovi francouzské ligy LDLC Asvel Féminin, aby před zraky slušně zaplněné haly Rosnička včetně prezidenta Lyonu a basketbalové legendy Tonyho Parkera podlehly 77:83. Už před zápasem bylo jasné, že Žabiny do další fáze neprojdou, zvítězily pouze jednou nad španělským San Sebastianem.

V úvodu Žabiny trápily fauly, rychlé dva si udělala jak zkušená Petra Záplatová, tak i Eliška Hamzová, rozstřílela se ale Bosenka Nikolina Kněžević a i díky ní vedly domácí po první čtvrtině o dva body. Hned na startu druhé čtvrtiny si ale Žabiny po rychlém koši vybraly pětiminutovou bodovou pauzu a šestnáctibodová série přinesla francouzskému celku dvouciferné poločasové vedení. Bojovné Brňanky zápas nezabalily, v koncovce se několikrát přiblížily až na šestibodovou hranici, blíž to ale nešlo. Nepomohly ani úspěšné trojky, které dokázala prakticky sama vymazat francouzská reprezentantka Marine Johannes, která se zpoza oblouku trefila sedmkrát a zaznamenala 25 bodů. Žabinám nestačilo 20 bodů Petry Záplatové, na osmnáct s deseti doskoky se dostala Natálie Stoupalová, Kněžević přidala 14 bodů.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Jsem pyšný na svůj tým. Odehráli jsme opravdu pohledné utkání. Útočně jsme hráli konstantně, v obranné fázi jsme zápasili v první části hlavně s Johannes, která na míči byla velmi aktivní. Naopak my jsme hráli ten rychlý basketbal, který chceme. Hodně jsme sdíleli míč, nasbírali jsme dvacet asistencí. Opravdu musím říct, že dneska máme za sebou hodně povedené představení a jenom to dokázalo do dalších dnů, na co máme a kam až se můžeme dostat. Završili jsme naši Eurocupovou příslušnost pro tento rok, což je velká škoda, protože tým i dneska ukázal, že má velký potenciál. Bohužel načasování a okolnosti kolem se nesešly v dobrém rozpoložení. Myslím si, že všichni, co dneska přišli, a doufám že nejen kvůli Tony Parkerovi, ale i kvůli dobrému basketu, ho dneska viděli.

Postup byl daleko

Na těžkou skupinu doplatily v EuroCupu podobně jako Žabiny i hráčky KP Brno. Ty dvakrát zdolaly po dobrých výkonech nejslabšího soupeře, chorvatskou Ragusu, ale na elitní francouzské celky nestačily. V posledním duelu podlehly Flammes Carolo 58:85.

Brňanky alespoň dokázaly zareagovat na tvrdou porážku z palubovky soupeře a v úvodu se držet na dostřel. Na konci první čtvrtiny ale přišel první ze série náporů hostujících hráček a rozdíl se poprvé a už napořád dostal do dvouciferných čísel. Nejlepší výkon předvedly Královopolanky po přestávce, ve třetí čtvrtině působily nejvíce energicky a dokázaly se silným soupeřem držet krok i střelecky, čtvrtinu ztratily rozdílem jediného koše. V závěru už za rozhodnutého stavu obě strany polevily a zahrály si i střídačky.

Nejlepší střelkyně KP Brno byla Kateřina Galíčková s 15 body, Soňa Svetlíková se dostala na 12 bodů. Obě je přestřílela v dres francouzského týmu Miličič s 21 body i Fraser s 16.

Jakub Nevrlý (asistent trenérky KP Brno): „Do zápasu jsme dobře vstoupili, drželi se soupeřem krok, ale pak přišla rozhodující šňůra deseti bodů a francouzský tým definitivně odskočil. Do té doby jsme je trápili, dařila se nám i střelba z dálky. Pak však soupeř ukázal sílu pod košem. Se dvěma týmy z Francie je složité se kvalifikovat dál i ze třetího místa.“

Eva Kopecká (křídlo KP Brno): „Byl to pro nás třetí těžký zápas v řadě. Věděly jsme, do čeho proti silnému soupeři jdeme. Předvádí vyspělý basket, hráčky jsou zkušené. Mají skvělé pivoty. V první čtvrtině jsme ještě držely krok, pak nás srazil bodový výpadek. Myslím, že to bylo slušné utkání. Ve skupině jsme porazili toho, koho jsme porazit měli.“

Výhra nad posledním

Ani absence zraněné opory Teji Oblak nevadila basketbalistkám ZVVZ USK Praha v šestém kole Euroligy. Pražanky zareagovaly na dvě porážky v řadě a poradily si s posledním celkem tabulky, řeckým Olympiakosem jasně 95:63.

Duel byl vyrovnaný jen úvodních osm minut, kdy byl řecký soupeř dokonce několikrát ve vedení, pak se ale USK před solidním publikem rozjel a na startu druhé čtvrtiny už držel jedenáctibodové vedení. V druhé čtvrtině se ještě slušně střílející Olympiakos udržel ve hře, ale po přestávce inkasoval během deseti minut třicet bodů a bylo rozhodnuto. V závěru už tak pražský celek kontroloval vedení a bez větších potíží dohrával. Parádní střelecký večer prožila Španělka ve službách USK María Conde, sedmnáct bodů doručila Veronika Voráčková a nevadilo tak ani střelecké trápení Alyssy Thomas, která proměnila jediný pokus z devíti a skončila na pěti bodech. Zase ale zaznamenala po jedenácti doskocích a asistencích. Před svátky stihnou ještě Pražanky duel na hřišti italské Boloni.