Žabiny jdou do play off EWBL bez prohry

Basketbalistky brněnských Žabin pokračují ve skvělém tažení letošním ročníkem Evropské ligy EWBL. Na turnaji v lotyšské Liepaji vyhrály oba dva zápasy, zakončily svou základní skupinu bez porážky a do play off postupují z prvního místa. Soupeře pro další kolo jim určí turnaj skupiny B příští víkend.

Příjemná zpráva přišla pro Žabiny ještě předtím, než vyběhly do pátečního duelu proti domácím Lotyškám. Piešťanské Čajky totiž vyzrály na nizozemský celek Orange Lions, a Brňankám tak bylo jasné, že je jen výhra nad domácím outsiderem dělí od jistoty prvního místa v základní skupině.

Žabiny tak měly o motivaci postaráno a na hřišti to bylo vidět. V úvodu zářila hlavně litevská pivotka Justina Matuzonyté a pomohla svému týmu k výborné první čtvrtině a vedení 36:15 po deseti minutách. Nápor pokračoval i dál a ve druhé čtvrtině byl rozdíl už čtyřicetibodový. Pak Brňanky polevily, ale mladý domácí tým neměl sílu ani kvalitu zápas zdramatizovat. V poslední čtvrtině se pak naplno projevila frustrace domácích hráček, prohrály jí 6:27 a dostaly tak výprask 48:114.

Nejlepší střelkyní utkání byla stejně jako ve čtvrtfinále Českého poháru Justina Matuzonyté, která 16 body a 9 doskoky atakovala double-double a vysloužila si titul hráčky utkání, 14 bodů přidala Petra Záplatová a skvělou formu potvrdila i Kateřina Galíčková, které nastřílela 12 bodů stejně jako dvojice Michaela Vondráčková, Lenka Šoukalová. Poslední jmenovaná navíc zaznamenala skvělých 7 asistencí. Na dvouciferný zápis se dostaly i Klára Křivánková s 11 a Natálie Stoupalová s 10 body. Liepaja spoléhala především na kapitánku Megan Rosenbohm, autorku 16 bodů, která ve dvojici s 18letou Danielou Grigorjevou 12 bodů zajistila více než polovinu bodů svého týmu.

Jakub Gazda (asistent trenéra Žabiny Brno): „My jsme šli do tohoto utkání trochu nečekaně jako utkání, které jsme očekávali až zítra, tedy do boje o první místo v tabulce. Zápas rozhodla vlastně už první čtvrtina, kdy jsme velmi intenzivní prací v obraně soupeře přehrávali z rychlých protiútoků. Za první poločas jsme měli 22 asistencí a 30 bodů z rychlých protiútoků, což spolu s naší agresivní obranou vytvořilo ten bodový polštář, který jsme do konce zápasu ještě navyšovali. V široké rotaci všech 11 hráček se nám podařilo udržet intenzitu a zápas nespadl do nějakého dohrávání, holky byly opravdu v obranné i útočné fázi agresivní po celých 40 minut.“

S klidným srdcem a bez nervů tak mohly Žabiny nastoupit do posledního zápasu základní fáze proti nizozemskému celku Orange Lions. Holanďanky na český tým od začátku dotíraly, povzbuzené Žabiny skvěle podporované složeným fanklubem Žabin a Piešťanských Čajek si od začátku udržovaly mírný náskok, který postupně navyšovaly. Těsně před první přestávkou šly poprvé do dvouciferného vedení, které si plus mínus udržely až do konce. Nedokázaly se soupeřkám definitivně odpoutat, i tak z toho ale byla výhra 72:53. Nejlepší střelkyní vítězek a zároveň hvězda zápasu byla Petra Záplatová se 16 body, na jedenáct bodů se dostala Beáta Adamcová.

Žabiny tak čekají na čtvrtfinálového soupeře, kterým může být třeba i parťák ze ŽBL Ostrava či Young Angels Košice.