Žabiny obhajují, zvítězil i Hradec a KP TANY

Jeden z nejlepších výkonů v sezóně si nechaly brněnské Žabiny na finálový zápas Final 8 Česko-Slovenského poháru žen v Piešťanech. Brňanky přehrály jasně pořadatelské 85:64 Čajky a staly se vítězkami celého turnaje. KP TANY Brno si alespoň částečně spravilo chuť po dvou prohrách z předchozích dní jasnou výhrou nad Šamorínem a dařilo se i Hradci Králové, který přehrál Ružomberok. Jedinou výhru dne pro slovenský celek zapsala Banská Bystrica obratem proti Chomutovu.

Finále mělo náboj se vším všudy, do Diplomat arény se vměstnalo ještě více diváků než na předchozí dny a své měli k atmosféře co říci i fanoušci Žabin. Brňanky dokázaly zareagovat na úvodní nápor Čajek a také rychlé dvě osobní chyby Elissy Cunane a Simony Sklenářové. Po vystřídání hlavní hvězdy domácích Lashun James okamžitě vystřihly sérii třinácti bodů v řadě a s dvoucifernou ztrátou si rychle bral domácí kouč oddechový čas. Ani ten ale výrazněji nepomohl a vedení vzrostlo díky trojkám Petry Záplatové hrající s poraněným prstem až na patnáct bodů.

Koncentrovaně hrající Žabiny nastoupily plné sil i do druhého poločasu, odskočily díky skvěle střílející Natálii Stoupalové ke dvacetibodovému náskoku a trochu utišily bouřlivou domácí arénu, která se stále snažila své hráčky vybudit k pokusu o zvrat. Úžasná byla zejména trojková úspěšnost Žabin, která byla ve třetí čtvrtině na neuvěřitelných sedmdesáti procentech. Bojovné Čajky duel ale rozhodně nezabalily, jenže jejich pokus o nápor odrazily Žabiny dalšími úspěšnými pokusy zpoza oblouku a mohly se uklidnit. Na Piešťanech pak už byla patrná frustrace, která vyústila v technické chyby jak pro lavičku, tak i hráčky na hřišti.

I přes jasný výsledek se závěr rozhodně jen nedohrával, jiskřilo to až do posledních sekund, na zvrat ze strany domácího týmu to ale nebylo. Poslední hřebíček do domácí rakve zatloukla dvanáctou trojkou v utkání Nikolina Knežević. Střeleckou hvězdou zápasu byla s 26 body Natálie Stoupalová, zdatně jí ale sekundovala Nikola Dudášová a Petra Záplatová, která daly po šestnácti bodech. Nejlepší střelkyní „smutných“ Čajek byla s osmnácti body Evita Herminjard.

„Myslím si, že finále bylo ne úplně od začátku diktované naší hrou, ale na plné čáře jsme dokázaly, že jsme lepší ve všech aspektech. Hrály jsme velmi chytrou rychlou hru. Myslím si, že dvacet plus bodů ve finále s týmem, který poslední sezony pravidelně nastupuje v Eurocupu, je pro nás skvělý výsledek. Zároveň bych chtěla vyzdvihnout, že první čtvrtinu se nás Piešťany snažily tlačit do hry, která nám není úplně přirozená, ale jsme tak silný a vyrovnaný tým, že se jim nepodařilo nás zlomit. Jsem ráda, že se na tomto turnaji zapojily do hry všechny. Podle našich asistencí se potvrdila naše herní pohoda a týmovost. Přáli jsme si, aby ve finále byl domácí tým, už jenom kvůli atmosféře, která byla bouřlivá a i nás fanoušci hnali za další obhajobou. Zároveň to není úspěch jenom náš, ale i trenérů, kteří nás na každý zápas perfektně připravují. Kdo se na finále koukal, určitě viděl hezký basket," okomentovala česko-slovenské finálové klání Petra Záplatová.

KP TANY ke zlepšenému výkonu nepotřebovalo ani služeb lehce zraněné pivotky Natalie Kucowski, která odpočívala, celkově trenérka Marcela Krämer dávala od úvodních minut hodně prostoru hráčkám z lavičky. Brňanky po třech minutách vedly 15:2 a odskočily do náskoku, který si pak nějakou dobu celkem bez problémů udržovaly. V druhé polovině druhé čtvrtiny přišel další nápor, který posunul rozdíl ke dvacetibodové hranici, kde už zůstal do konce utkání. Kombinovaná sestava KP TANY dělala relativně velké množství chyb, ale Šamorín přesto nasbíral více ztracených míčů – celkem 26. Brňanky měly i jasnou převahu na doskoku a nevadila ani tak slabší úspěšnost svěřenkyň trenérky Marcely Krämer.

Nejlepší střelkyní zápasu byla šestnáctibodová Simona Marcová, o bod méně dala nejlepší hráčka KP TANY v utkání Anežka Kopecká. Na dvanáct bodů se dostala Dominica Hynková.

S pozitivní bilancí dvou výher končí piešťanský turnaj hradecké Lvice, které si poměrem 77:65 poradily s Ružomberokem a k třetímu místu na Českém poháru připojily i páté na tom Česko-Slovenském. Na Hradci byla vidět větší vůle po vítězství, zatímco slovenský celek působil unaveně.

Lvice naopak vypadaly po včerejším obratu s KP TANY povzbuzené a prakticky celý zápas byly ve vedení. Nejslabší fázi zápasu měly na přelomu první a druhé čtvrtiny, kdy přišly o sedmibodové vedení a po sérii 0:8 naopak prohrávaly. Navíc jim pak skvěle vyšla fáze před přestávkou, kdy odskočily do dvouciferného vedení. O to ve třetí čtvrtině znovu málem přišly, v poslední desetiminutovce ale skvěle zabraly v obraně, inkasovaly pouze deset bodů a dovedly duel do vítězného konce.

Pomohla jim k tomu velmi dobrá úspěšnost trojek, kterých trefily osm z devatenácti pokusů, a to se ukázalo být jako rozdílové při vyrovnanosti ostatních statistických ukazatelů. Nejlepší střelkyně obou týmů se srovnaly na osmnácti bodech, a to Olha Yatskovets z Ružomberoku a hrdinka včerejšího duelu pro Hradec Kateřina Zeithammerová. Se šestnácti body přispěchala Pamela Effangová.

Až poslední sekundy rozhodly o konečném třetím místě na Česko-Slovenském poháru mezi Banskou Bystricou a Chomutovem. Bystřické Pumy zvládly perfektně poslední dvě minuty zápasu a zvítězily 81:79. Jinak byl duel reklamou na ženský basketbal, hrálo se ve vysokém tempu a oba celky předváděly maximum o to cennější, že se jednalo jako pro všechny o třetí utkání ve stejném počtu dní. Ani jeden z týmů se nedostal do většího trháku, jen krátce před poločasem byl náskok Levhartic devět bodů, jinak se neustále střídaly oba týmy ve vedení.

Chomutov spoléhal na velmi dobré trojky, Slávia zase lépe střílela ve vymezeném území a dostávala se na čáru trestného hodu. Definitivně se rozhodovalo až v posledních minutách. Ze ztráty 69:68 osm minut před koncem udělal Chomutov dvě a půl minuty před koncem vedení 79:71. To však byly poslední body Levhartic v utkání. Slávia odpověděla trojkou, košem s faulem a dalším košem a během minuty bylo srovnáno. V poslední minutě pak Bystrica odskočila dvěma šestkami a Levhartice měly na rukou dvě potenciálně vítězné trojky. Ani od Moniky Satoranské, ani od Kateřiny Bartoňové ale do koše nepadla a Bartoňová pak při poslední šanci dvě sekundy před koncem špatně vyhodila z autu a spustila radost Pum.

Slávistka Božica Mujović se silným závěrem dostala na 23 bodů, Chomutov spoléhal na devatenáct bodů Moniky Fučíkové, sedmnáct dala i přes zranění kotníku ve druhém poločase Valentýna Kadlecová.