Žabiny otočily bitvu s Hradcem, Slavia na úvod vyhrála

Sobota v ŽBL nabídla dva zápasy druhého kola a diváci se měli na co dívat. Velmi zajímavý byl hlavně šlágr kola v Brně, kde místní Žabiny udolaly ve vyrovnané bitvě Hradec Králové a drží neporazitelnost. V druhém utkání dne se poprvé představila divákům pražská Slavia, která neměla problémy s Teamstore Brno.

Žabiny otočily šlágr s Hradcem

V souboji dvou celků s vysokými cíli pro letošní sezonu přehrály Žabiny Brno Hradec 77:64 a jsou i po druhém utkání sezony neporažené.

Jeden z očekávaných šlágrů kola diváky nezklamal. Brňanky jako by se na začátku zápasu zapomněly v šatně a Klára Marečková ve třetí minutě zvyšovala na 10:0 pro Hradec. Teprve poté prolomila prokletí na straně Žabin Michaela Vacková košem s faulem. Lvice pokračovaly v náporu, vedly až 18:5 a Brno mohlo být rádo, že je v závěru čtvrtiny dotáhla Matuzonyté na rozdíl sedmi bodů.

Druhá čtvrtina odstartovala v obráceném gardu, Brno dalo rychlých osm bodů a dostalo se zpět do hry. Do přestávky to byla bitva plná falů, trestných hodů a rozkouskované hry, ale Hradec i tak udržel nejtěsnější vedení. Ve třetí desetiminutovce šly Žabiny poprvé do trháku, pak se ale skóre hodně přelévalo ze strany na stranu, tentokrát už ale byly mírně vpředu domácí hráčky.

Závěrečná desetiminutovka pak už byla jednoznačně v rukou Brna, které šlo osm minut před koncem poprvé do desetibodového náskoku, Hradec dokázal za posledních deset minut vstřelit jen dvanáct bodů a blíž, než na devítibodový rozdíl se už nedostal.

Hvězdou zápasu byla Litevka ve službách Žabin Justina Matuzonyté, která si připsala 16 bodů, čtrnáct doskoků a deset získaných faulů. Třináct bodů přidala Marques Webb. Lvicím nestačilo 13 bodů Michaely Matuškové ani 12 bodů a 11 doskoků Kláry Marečkové.

Jan Bobrovský (asistent trenéra BK Žabiny Brno): „Je velkou škodou, že utkání, které bylo po našem ospalejším začátku vyrovnané, narušilo chování Hradeckých fanoušků, kteří byli podporováni Hradeckou střídačkou. Moc si ceníme toho, že se holky po nešťastném začátku (5:18) dostaly zpět do utkání, i když se nevyvarovaly některých zbytečných chyb při obranném doskoku a taktéž obraně hry 1na1. Myslím, že za velkou bojovnost a plnění taktického plánu jsme si dnes výhru jednoznačně zasloužili a o rozhodčích to skutečně nebylo.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Hradec Králové):„Ne vždycky dobrý úvod znamená, že se takto bude dařit celé utkání, to je jedna věc. Teď, kde jsou příčiny. Určitě i v našem týmu, kdy jsme ztratili koncentraci, ale vrátila bych se k tomu, že domácí lavička první čtvrtinu komentovala prakticky každých 30 vteřin písknutí nebo nepísknutí rozhodčích. Byla za to potrestána dvěma technickými chybami, ale zdá se mi, že rozhodčí markantně potom změnili měřítko pískání, možná na obě strany. Neříkám, že to bylo tak, že pískali pro jednoho z týmů, ale začalo se pískat mnohem víc, začal se pískat každý dotek, což si myslím, že poznamenalo víc nás, protože naše pivotky vlastně všechny měly do poločasu po třech faulech a bohužel ustoupily z aktivnější obrany. Nás to vyvedlo z koncentrace, pak už jsme opravdu nepodávali dobrý výkon, odešla nám střelba a myslím, že se ztratila koncentrace tím, že zápas byl rozkouskovaný a hodně se tady dohadovalo. Je fakt, že se musíme v určité chvíli soustředit pořád dál na naše výkony a bohužel ty naše výkony šly od desíti k pěti.“

Dobrý vstup Slavie

Úvodní duel nového ročníku vyšel Slavii Praha, která si doma poradila s Teamstore Brno 93:52. Favoritky převzaly kontrolu nad utkáním už v první čtvrtině, kterou vyhrály 29:14 a ve své dominanci pokračovaly i dál. Po relativně vyrovnané druhé čtvrtině udržely Pražanky Brno na osmi bodech ve třetí desetiminutovce a svůj náskok navýšily až na třiačtyřicet bodů. Za Slavii dalo body sedm hráček a všechny dokázaly skórovat dvouciferně. Vedla je Američanka Jamison-Myers se 16 body a 10 doskoky, na šestnáct bodů se dostala i Barbora Jindrová, po třinácti bodech přidaly Brandi Wingate a Angelika Theiner. Brnu nestačilo osmnáct bodů Terezy Zítkové.

Martin Stavěl (trenér Slavia Praha): „Zápas jsme měli po celou dobu pod kontrolou, nicméně soupeř hrál celé utkání na 100 %, za což jsem rád, jelikož nás v některých fázích dobře prověřil.“

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno):„První polovina zápasu se nám poměrně podařila, Slavia je velice silný soupeř, který nás loni porazil snad o sedmdesát bodů, což bylo víc než prohra s USK. Jely jsme sem s respektem, protože soupeř sice obměnil kádr, ale na síle mu to neubralo. Holky hrály s maximálním nasazením, bojovaly, ale po přestávce už to bylo horší, hlavně poslední čtvrtina. Oproti minulé sezoně hrajeme lépe. Slavia hraje krásný basketbal, takže jsme si s nimi mohli dobře zahrát a zápas se mi moc líbil.“