Žabiny potvrdily formu, Slavii táhl triple-double Hoškové

Dvěma zápasy pokračovalo v sobotu páté kolo RENOMIA ŽBL. Ve šlágru kola potvrdily výbornou formu, se kterou vlétly do ligového ročníku brněnšké Žabiny, když si poradily v městském derby s KP. V druhém utkání dne si pražská Slavia vyšlápla na SBŠ Ostrava i díky triple-double Kamily Hoškové.

Žabiny zvládly po karanténě i derby

Ve výborné pohodě vstoupily do nového ročníku RENOMIA ŽBL basketbalistky brněnských Žabin. Po nucené pauze způsobené karanténou týmu stihly odehrát jen dva zápasy, v obou ale podaly výborné výkony a v rámci pátého kola si v derby poradily s KP Brno 77:65.

Hala Vodova byla kvůli vládním nařízením znovu bez fanoušků, ale i tak byla mezi oběma týmy na hřišti znát rivalita a snaha vyhrát poslední zápas před minimálně dvoutýdenní pauzou. V první čtvrtině měly mírně navrch domácí Královopolanky, když si dvakrát vybojovaly až pětibodový náskok. Jenže přelom první a druhé čtvrtiny byl ve znamení velkého náporu hostujících Žabin, které velkou bodovou sérií utekly do jedenáctibodového vedení. S tím se ale nesmířil celek kouče Dušana Medveckého, který přitvrdil v obraně a do poločasové pauzy se vrátil zpět do hry.

Otočil skóre se už ale KP nepodařilo. Naopak Žabiny znovu odskočily do dvouciferného náskoku a kontrolovaly vedení. Poslední nápor domácího celku přišel na startu závěrečné čtvrtiny, kdy koše Lucie Hadačové a Kateřiny Zohnové přiblížily KP osm minut před koncem na rozdíl tří bodů. Pak si ale domácí hráčky vybraly tři minuty bez bodu a Žabiny sérií 8:0 definitivně zlomily odpor soupeřek.

V jinak statisticky velmi vyrovnaném zápase vyčnívá úspěšnost Žabin za dva body zapříčiněná vyšším počtem bodů ve vymezeném území, na které porazily soupeřky 38:22. Víc zabrala také lavička trenéra Pruši, která přispěla k výhře 28 body.

Skvělý zápas odehrála v týmu vítězek Natálie Stoupalová, která za 26 minut dala 22 bodů. Doplnila ji talentovaná Eliška Hamzová 16 body a Beáta Adamcová s 12 body. KP mělo střeleckou oporu ve veteránce Kateřině Zohnové, která zvládla 16 bodů, na dvanáct se dostala kapitánka Sarah Beránková. Zbytek týmu se střelecky trápil.

Slavia se opřela o triple-double Hoškové

Velmi jednoznačně si v rámci pátého kola RENOMIA ŽBL poradily basketbalistky Slavie s Ostravou, když doma v Edenu své soupeřky přemohly 89:55. V posledním utkání pro oba týmy před minimálně dvoutýdenní pauzou kvůli nařízením vlády kralovaly od začátku domácí Pražanky, které ani jednou neprohrávaly a rychle vedly 10:2. Brzy poté přišel dvouciferný náskok, o který už pak přišly jen krátce na začátku druhé čtvrtiny. Na mininápor Ostravy dokázaly hráčky v červenobílém zareagovat a těsně před poločasem svítil na tabuli už pětadvacetibodový rozdíl. Pražanky měly jasnou převahu v doskocích, kterých měly nakonec skoro dvojnásobné množství, lépe střílely za dva i za tři body a donutily Ostravu k 21 ztraceným míčům. Rozdíl mezi oběma týmy se vyšplhal ve druhém poločase až na šestatřicet bodů a Pražanky tak mohly nechat zahrát všech jedenáct hráček na soupisce.

Výbornou střelbu předvedla v domácím dresu Barbora Holubová, která dala 18 bodů, o bod více než její spoluhráčka Lenka Bartáková. Na třetí triple-double v letošní sezóně a celkově teprve desátý v historii ligy dosáhla Kamila Hošková, která k 16 bodům přidala ještě 11 doskoků a 10 asistencí. Ostrava měla jedinou dvoucifernou střelkyni v Emě Mihaljevičové a jejích 12 bodech.