Žabiny s první ranou, USK dál kraluje

Dvěma duely pokračovalo semifinálové klání v nejvyšší ženské soutěži. Už druhý zápas série má za sebou pražský USK, naopak teprve první boj odehrály v brněnském derby Žabiny a KP TANY.

Výhru číslo 299 v řadě zapsaly v druhém semifinále Chance ŽBL basketbalistky ZVVZ USK Praha, které přehrály Sokol Hradec Králové na jeho palubovce 103:63 a nakročily nejen ke kulatému rekordu, ale také dalšímu postupu do finále, který mohou stvrdit v sobotu na domácí palubovce.

Na rozdíl od úvodního semifinále v Praze nastoupily Východočešky prakticky v kompletní sestavě a patnáct minut držely s favoritem krok, když právě v patnácté minutě zápasu snižovala Pamela Effangová trojkou na rozdíl pouhých čtyř bodů. Pražanky ale reagovaly desetibodovou sérií a utekly do dvouciferného náskoku, o který už nepřišly. Definitivní zlom pak přišel ve třetí čtvrtině, zejména v jejím závěru, kdy z relativně hratelného devatenáctibodového rozdílu čtrnáct minut před koncem přišla série sedmnácti bodů v řadě od Pražanek a skóre se utrhlo. Až v poslední čtvrtině se růst skóre zastavil, USK částečně prostřídal sestavu a také lehce polevil a kontroloval druhou jasnou výhru.

Ligové šampionky vedly až o dvaačtyřicet bodů, finální skóre kleslo jen o dva body. Pomohlo k tomu jen dvanáct ztracených míčů hostů, navíc jasná převaha na doskoku 47:30 a úspěšnost střelby vysoko přes padesát procent. Nizozemská pivotka Emese Hof vedla vítězky s 28 body a deseti doskoky, třináct bodů nastřílely jak Tereza Vyoralová, tak i Veronika Voráčková, na deset asistencí se s osmi body dostala Španělka María Conde. Hradec vedla s šestnácti body Pamela Effangová, jedenáct bodů přidala Kristýna Čuperková a deset Tetiana Havrylchyk.

První ránu zasadily v souboji o Brno Žabiny, které na domácí palubovce před výborně zaplněnou halou Rosnička (fanoušky obou celků) a v přímém přenosu Nova Sport 1 přehrály KP TANY 76:66.

Byla to klasická otázka v play off mezi rozehraností a únavou, když Žabiny nehrály od minulé středy, kdy ukončily sérii s Ostravou, a naopak KP TANY bojovalo na ostří nože ještě v neděli v pátém nervy drásajícím duelu náročné série proti Chomutovu. V úvodu to pak vypadalo, že v lepší pohodě jsou hostující Královopolanky, které měla v úvodu mírně navrch zejména díky tradičně skvělé střelbě za tři body. Žabiny se rozstřílely v závěru první čtvrtiny a ujaly se vedení, KP TANY ale ještě jednou zabralo ve druhé čtvrtině a nebýt série Žabin 8:0 v závěru první půle, měly hostující hráčky poločasové vedení.

Jak už ale bývá v zápasech Žabin zvykem, přišla zřejmě v poločasové přestávce důrazná domluva k předvedené hře od trenéra Viktora Pruši a domácí hráčky navázaly na závěr první půle v úvodu třetí čtvrtiny a sedmi body v řadě si vybojovaly poprvé v utkání dvouciferný náskok. Trhák se zastavil až u patnáctibodového vedení a chvíli to vypadalo, že Žabiny duel urvou v hladkou výhru, bojovné Královopolanky ale duel nezabalily a vrátily rozdíl k desetibodové hranici, kde se pak držel prakticky až do konce utkání. Poslední naději vydolovaly hostující hráčky čtyři minuty před koncem, kdy po koši Kateřiny Galíčkové ztrácely devítibodovým rozdílem, ale Žabiny odpověděli šestkami, ziskem a dýku do srdce jim zarazila chladnokrevnou trojkou bosenská reprezentantka Nikolina Knežević.

Často hodně ztrácející Žabiny byly tentokrát hodně koncentrované a spáchaly pouze devět ztrát, hodně vyrovnaný souboj to byl na doskoku i na čáře trestného hodu, kde byly ale nakonec Žabiny o osm bodů lepší.

V zápasu hvězdných základních pětek byla nejlepší střelkyní domácí Knežević s 16 body, na třinácti se shodly hned čtyři hráčky – po dvou na obou stranách, a to domácí Natálie Stoupalová s Petrou Záplatovou a hostující Petra Malíková s Kateřinou Galíčkovou. Dvanáct bodů dala za hostující celek Dominica Hynková, pod košem kralovala americká pivotka Žabin Elissa Cunane s 9 body a 17 doskoky. Na dvanáct minut se do hry podívala po dlouhém zranění kotníku reprezentační pivotka Emma Čechová.

Petra Malíková (hráčka KP TANY Brno): „Bylo to o velkém nasazení až do konce. Dnes to nevyšlo, ve třetí a čtvrté čtvrtině bylo znát, že došly trochu síly. Jak jsem nás v poločase chválila za doskoky a nasazení v obraně, tak to vymizelo a stálo nás to to, že ony navýšily náskok a my už jsme neměly tolik síly jen dotáhnout, a ještě zlomit ten zápas. Teď musíme pořádně zregenerovat, věřím, že nabereme síly, možná budeme mít větší rotaci a aspoň na domácí palubovce urveme výhru.“

Petra Záplatová (hráčka Žabiny Brno): „Pro naši hlavu je to velmi důležité. Říkala jsem, že KP dochází síly, ale na druhou stranu byly rozehrané a my jsme naopak stály. Myslím si, že můžeme hrát i lépe. V rámci haly aréna Vodova není rozdíl, už to tam známe, fanoušci tam také dorazí, takže to je jedno.“

Marcela Krämer (trenérka KP TANY Brno): „Nám se děje pořád, že máme dobrý vstup do utkání, ale potřebujeme udržet koncentraci 40 minut. Zápas trvá 40 minut a nejen půlku. Přestalo nám padat a já se snažila holkám říkat, že musíme něco změnit. Chtěli jsme změnit tempo hry a pro ty koše si jít dovnitř, a ne vše pálit zvenku, když vám to nejde. Některé poslechly a udělaly to a my jsme se postavily na trestné hody, kterých jsme bohužel osm zahodily. Chceme se porvat o každý bod, o každé vítězství, takže si odpočineme a budeme se připravovat, abychom to doma urvali.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Nerodilo se to lehce, ale nikdo si tady nemyslel, že vyhrajeme o třicet bodů a bude po zápase hned v prvním poločase. Víc, než krásné utkání to bylo typické play off bojovné utkání. I v prvním poločase jsme měli velmi dobré situace, kdy jsme dali 39 bodů, ale to jsme zahazovali spoustu volných střel i z pod koše. Bodový polštář mohl být daleko větší. Ve třetí čtvrtině se ukázalo, že když zagresivníme obranu a vyrazíme do přechodové fáze, tak to je náš motor a styl hry. V poslední čtvrtině už oběma týmům docházely síly a už to bylo víc o silovosti a zápas se spíš dohrál. Myslím, že to bylo zasloužené vítězství, i když si myslím, že je v našich silách hrát lépe.“