Žabiny startují, Ostrava končí a Trutnov prodlužuje

Hned tři duely měla v rámci posledního březnového pátku na programu RENOMIA ŽBL. Odstartovalo semifinále prvním duelem mezi Žabinami a Hradcem, skončilo poslední čtvrtfinále mezi Ostravou a USK a protáhla se série o devátou příčku.

Drtivý start Žabin

Prvním zápasem odstartovala očekávaná semifinálová série mezi Žabinami Brno a Hradcem Králové. Východočešky si jen potvrdily, že se jim na Brno v letošní sezóně nedaří, když prohrály i čtvrtý vzájemný zápas, tentokrát jasně 76:55.

Na Lvicích byla patrná větší únava po náročné čtvrtfinálové sérii s Chomutovem, Žabiny povzbuzené víkendovým triumfem na Final4 EWBL na soupeřky vlétly a po prvním koši soupeřek duel opanovaly. Díky úspěšným střelám z dlouhé vzdálenosti šly po první čtvrtině do dvouciferného vedení. Nápor Žabin na Rosničce pokračoval i nadále, ve třetí minutě Michaela Vacková další trojkou zvyšovala na rozdíl dvaceti bodů, tou dobou už měla navíc hostující trenérka Romana Ptáčková vybrány oba oddechové časy. Do přestávky si Hradec přenesl těžko stažitelnou šestadvacetibodovu ztrátu. Ve druhé půli se Hradec zlepšil, mělo to však také co dočinění s polevením v koncentraci na straně Žabin. Ty ve čtvrté minutě přes čtyři minuty čekaly na koš, i tak ale Hradec suverénní náskok Brna neohrozil. Série pokračuje v Hradci v pondělí druhým zápasem.

Ve střelecky vyrovnaném týmu Žabin vládla s 15 body Petra Záplatová, na čtrnácti se shodly Bria Holmes a Michaela Vacková, Anna Jurčenková doskočila 14 míčů. Při střeleckém trápení hlavních opor vedla Hradec se 13 body mládežnická reprezentantka Charlotte Velichová.

USK ukončil čtvrtfinále

Posledním semifinalistou soutěže je podle očekávání ZVVZ USK Praha. Celek z hlavního města postoupil jako poslední jen kvůli odložení duelů křížících se s čtvrtfinále Euroligy, v posledním utkání přehrál Ostravu na její palubovce 121:40 a v prvním semifinále vyzve už v sobotu KP Brno, kvůli snadnějšímu cestování z Ostravy na palubovce brněnské haly Vodova.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové podle očekávání v utkání ani jednou neprohrávaly, první čtvrtinu vyhrály 33:8 a v utkání vedly až o jedenaosmdesát bodů, o které duel nakonec vyhrály. Samy chybovaly jen devětkrát, soupeřky naopak donutily k 36 chybám, doskočily o 16 více míčů a na asistence vyhrály 35:9. Z devíti hráček USK bylo hned sedm ve dvouciferných číslech, nejlepší Veronika Voráčková a Brionna Jones s 21 body. Jones dodala i 13 doskoků. Ostravu vedly osmibodové Stella Tarkovičová a Eliška Kubíčková.

Trutnov prodloužil sérii

Naopak nekončí série o deváté místo, kde první matchball nevyužily Strakonice, když s vedením 2:0 na zápasy padly v Trutnově 55:67. Série pokračuje v úterý čtvrtým duelem ve Strakonicích.

KARA věděla, že končit tuto sérii nejrychlejším možným způsobem, navíc doma, nechce. Od toho také bylo vidět nasazení, které bylo ze všech tří zápasů nejvyšší a projevilo se i na tabuli se skóre. Trutnov vybojoval rychlý osmibodový náskok po první čtvrtině, který sice stihl bleskově ztratit, aby ho pak náporem krátce před přestávkou získal zpět i s úroky, když z toho bylo poprvé v utkání dvouciferné vedení. Strakonice nechytily střeleckou slinu ani po přestávce, když proměnily jen 27% svých střeleckých pokusů a navíc ztratily dvacet míčů. To byl klíčový faktor, zbytek statistik byl totiž relativně vyrovnaný. Domácí Trutnov si tak po celý druhý poločas udržoval bez potíží dvouciferný náskok, o který přišly jen krátce v závěru duelu, kdy už to jejich výhru neohrozilo.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 18 body hostující Anna Rosecká, která o bod předstihla domácí Anetu Finkovou a o dva její spoluhráčku Kateřinu Hindrákovou.