Žabiny triumfovaly v EWBL

Druhé velké vítězství slaví v této sezóně basketbalistky Žabin Brno. Po triumfu na Final4 Českého poháru Brňanky ovládly i Evropskou ligu EWBL, která na poslední chvíli měnila program. Při čekání na start semifinále play off se tak udržely Žabiny v tempu.

Brňanky původně počítaly, že finálový turnaj Evropské ligy uspořádají doma na Rosničce. Po komplikaci způsobené krizí na Ukrajině však byly ze soutěže vyloučeny ruské celky a výrazně se celé organizace ztížila, pořádání Final4 tak na sebe vzaly Piešťanské Čajky. Na turnaj se kromě Žabin a domácích Čajek probojovala SBŠ Ostrava a také litevský Vilnius. V rámci českého semifinále si v sobotu Žabiny bez větších potíží poradily 82:44 s Ostravou, druhým finalistou se staly Čajky, které přehrály Vilnius ještě hladším způsobem 70:34.

Finálový den odstartoval soubojem o třetí místo, ve kterém Ostrava nestačila na Vilnius 69:87 a pak došlo na finálový duel. V něm Brňanky brzy získaly patnáctibodové vedení a vypadalo to na hladkou výhru, pak se ale Čajky probraly a s podporou domácího publika dokázaly srovnat na 46:46. Koncovka ale patřila svěřenkyním Viktora Pruši, které vyhrály 57:51 a mohou slavit celkové prvenství poprvé v klubové historii. Americká pivotka Bria Holmes byla vyhlášena MVP turnaje a do nejlepší pětky se dostala kromě ní i Petra Záplatová.

„I když tady ta situace ohledně finálového turnaje byla nestandartní, tak Čajky ukázaly svoji kvalitu a to, že nám byly vzhledem ke skóre vyrovnaným soupeřem. Myslím si, že po první půli, kdy jsme vyhrávaly větším rozdílem, jsme se nechaly ve třetí čtvrtině unést, a i kvůli ztrátě koncentrace jsme nechaly Čajky vrátit do zápasu. Každopádně koncovku jsme zvládly a pohár patří právem nám, za což jsme všichni hrozně rádi," řekla po zápase Petra Záplatová.