Žabiny válí, Ostrava slaví

Dvěma sobotními duely pokračoval program Chance ŽBL. Důležitou výhru a dobrou formu posledních dní prokázaly Žabiny, které si vystřílely výhru na palubovce Hradce Králové. O svou výhru na hřišti poslední Slovanky se naopak do poslední sekundy strachovaly hráčky Ostravy.

Velmi dobře po reprezentační pauze vypadají basketbalistky brněnských Žabin, které ovládly jasně i druhé utkání po přestávce, celkově čtvrté v řadě a před pokračováním EuroCupu se naladily výhrou na palubovce rivala z Hradce Králové poměrem 77:56.

Brňanky do zápasu vlétly zostra, skvěle střílely a v šesté minutě vedly po koši Brii Holmes rychle dvouciferným rozdílem. Pak se však rozstřílela domácí Pamela Effangová, do konce čtvrtiny sama zaznamenala jedenáct bodů, přestřílela celý tým Brna a dostala svůj celek zpět do hry. Lvice se dostaly až k vyrovnání po dalších bodech Effangové, pak už se ale znovu rozjela brněnská střelecká mašina. Brňanky pálily ze všech pozic, dařily se jim trojky, když tři v krátkém sledu trefila Natálie Stoupalová, Hradec nedokázal reagovat a relativně rychle vystoupal poločasový náskok na sedmnáct bodů pro Žabiny.

Východočešky duel sice nezabalily a zejména tlakem v obraně a rychlým přechodem do útoku dokázaly ještě brněnský náskok stáhnout. Nejblíže byly na sedmi bodech, po slepených trojkách Michaely Matuškové a Lucie Bolardtové, na které odpověděla dalším dalekonosným zásahem Stoupalová. To Žabiny uklidnilo, vrátily se zpět do dvouciferného vedení a závěr si pohlídaly.

Dvanácti přesnými trojkami s padesátiprocentní úspěšností Žabiny vymazaly jedenadvacet ztracených míčů, navíc byly podle očekávání lepší v doskakování. Agresivní obrana Brňanek vygenerovala třináct získaných míčů. Pěti trojkami ze sedmi pokusů se k jedenadvaceti bodům prostřílela Natálie Stoupalová, sekundovala jí Petra Záplatová se 13 body. Hradec táhla se zraněním hrající Effangová, která dala 16 bodů, Kateřina Zeithammerová přidala deset bodů.

Jakub Gazda (asistent trenéra Žabiny Brno): „Jako vždy jsme v Hradci odehráli velmi fyzické a náročné utkání, které nás donutilo jít do maxima našich sil. Kromě vstupu do druhého poločasu se nám dařilo průběh zápasu kontrolovat a určitě dnes můžeme být spokojení jak s výsledkem a předvedenou hrou, tak i individuálními výkony jednotlivých hráček.“

Až do dramatické koncovky dospěl druhý sobotní duel na programu Chance ŽBL mezi Ostravou a Slovankou. Domácí Pražanky dlouho sahaly po prvním úspěchu, nakonec ale i posedmé padly a po výsledku 84:86 jsou se Strakonicemi na dně ligové tabulky. Naopak Ostravu další výhra při současné porážce Hradce vyhoupla na nečekané čtvrté místo.

Až překvapivě ofenzivní zápas byl plný zvratů a fanoušky v hale Na Třebešíně musel bavit. Slovanka dobře začala a vedla až o šest bodů, náskok však stihla ještě v první čtvrtině ztratit a iniciativu převzal hostující tým, který skvěle zvládl přelom první a druhé čtvrtiny, kdy se rozstřílel a utekl do dvouciferného vedení. To narostlo v jednu chvíli až na čtrnáct bodů a se Slovankou to vypadalo špatně. Přestávka obou poločasů byla ale ve znamení znovu zlepšeného výkonu Slovanky, která dokázala i díky střelbě Andrey Ondrouškové dokonce srovnat skóre.

To ale ani zdaleka nebyl konec zápletky, protože Slovanka se nedostala do vedení, místo toho se zbytkem čtvrtiny protrápila a na jejím konci už zase ztrácela jedenáct bodů. V tu chvíli ukázaly Pražanky velikou mentální odolnost, protože z dvanáctibodové ztráty necelých osm minut před koncem se hlavně díky Ondrouškové probojovaly tři minuty před koncem k vyrovnání. Byla šance i na vedení, ale Laura Valda trefila o minutu později jen jednu šestku, a to byly poslední body Slovanky v utkání. V nervózní koncovce se k jediné volnější střele propracovala minutu před koncem Kateřina Káňová, proměnila ji a rozhodla duel pro Ostravu. Jinak se oba celky dostávaly do těžkých pozic, což platí i pro dvě neúspěšné trojky Lucie Svatoňové v poslední minutě.

Střelkyněmi zápasu byly hostující Anacia Wilkinson a Adéla Smutná, které nasázely obě 23 bodů a doslova dotáhly svůj tým k výhře, Wilkinson přidala i 13 doskoků. Domácí držela ve hře Ondroušková pěti trojkami a 21 body, na čtrnáct se dostala kapitánka Gabriela Mervínská.