Žabiny vládnou pod Špilasem, USK i Slavia vítězně

Dvě derby a dříve hitový souboj mezi Lvicemi z Hradce Králové a Pražankami z Královky měla na programu Chance ŽBL v sobotu 21. ledna.

HRADECKÉ LVICE RYCHLE DOKOUSALY

Sokol Hradec Králové výhry nad ZVVZ USK Praha nezná, na vysoké porážky však také zvyklý není. K jeho debaklu 25:116 v rámci 15. kola Chance Ženské basketbalové ligy však vedlo několik faktorů.

Už 258 ligových zápasů neporažené Pražanky sice na Eliščině nábřeží postrádaly rozehrávačské duo Tereza Vyoralová a Barbora Wrzesiňski, jenže domácí celek byl oslabený ještě mnohem víc. Považte, že z jeho sestavy absentovaly Kristýna Čuperková, Pamela-Therese Effangová, Alena Hanušová, Kateřina Zavázalová, Michaela Matušková, Simona Fišerová a Charlotte Velichová. Tohle nemohlo dopadnout dobře.

Ještě po dvou minutách hry domácí zásluhou tref Martiny Pokorné a Kláry Vojtíkové vedly 5:3, pak se ale začala výsledková skluzavka naklánět na opačnou stranu. A stále strměji. Zatímco v první čtvrtině stihl domácí celek 11 bodů, v těch dalších zapsal 4, 5 a 5 bodů. Celkových 25 bodů je druhý nejhorší počin sezony, jen BLK Slavia na tom byla v derby s USK hůře, padla 23:138.

V autobuse do Prahy jelo z Hradce šest dvouciferných střelkyň. Brionna Jones k 19 bodům připojila 14 doskoků (double double 13 bodů a 10 doskoků měla už o poločasu). Valériane Vukosavljevič dodala 18, Temi Fágbénlé 17, Veronika Voráčková 16 a Simona Sklenářová 15 bodů. María Conde je doplnila 12 body.

Na domácí straně byla nejlepší střelkyní rozehrávačka Kateřina Zeithammerová, odchovankyni USK však stačilo 6 bodů. Jedinou hráčkou poražených se dvěma střeleckými úspěchy ze hry byla pětibodová ukrajinská pivotka Tetiana Havrylčyk. Ta je zároveň jedinou z deseti hradeckých žen se zápasovou validitou v kladných hodnotách.

AMERICKÝ ELEMENT V BRNĚNSKÉM DERBY

První jihomoravské derby loni na podzim rozhodla pro KP Brno tříbodová akce Petry Malíkové 16 sekund před koncem na 65:64. Stejná hráčka válela i v druhém souboji s Žabinami Brno, v rámci 15. kola Chance Ženské basketbalové ligy. Ale klíčovými prvky byly tentokrát americké hráčky Elissa Cunane a Bria Holmes. Především jejich zásluhou doma Žabiny zvítězily 91:72 a upevnily si druhou pozici v tabulce s bilancí 12-3. Královopolanky jsou nadále třetí (11-4).

První a poslední čtvrtina. Tehdy se zrodila jasná výhra Žabin v derby. Papírový favorit nepustil hosty ani jednou do vedení, ale trhák se mu povedl až na konci úvodní desetiminutovky, po které to bylo 24:19. Pivotka Cunane měla v ten moment na kontě už 15 bodů.

Hostující celek ještě reagoval na nástupy Žabin ve druhé a třetí části a dlouho mohl pomýšlet na obrat, ve 34. minutě snižovala Ludmila Dudáčková na 67:75. Ovšem koncovka už patřila domácím, po trojce královopolské Karolíny Šotolové tři minuty před koncem už skórovaly jen Žabiny, série 9:0 je dovedla k pokoření devadesátibodové hranice.

Cunane nakonec nastřádala 23 bodů a sedm doskoků, Holmes ji podpořila 15 body, šesti doskoky a šesti asistencemi a Petra Záplatová stihla 11 bodů. KP Brno táhla Malíková se 17 body, Šotolová s Dudáčkovou se zastavily na 12 bodech a Eva Kopecká zařídila 11 bodů. Hráčky z královopolské lavičky zapsaly celkem 12 bodů oproti 24 v podání žabinských náhradnic.

SLAVIA SLAVILA NA SLOVANCE

Tři souboje mezi Slovankou a BLK Slavia Praha během deseti dnů a tři zcela odlišné výsledky. Zatímco v dohrávce 6. kola Chance ŽBL uspěla Slavia 82:34 a v pohárovém čtvrtfinále Slovanka zazářila 84:78, v 15. kole ligy nyní slaví Slavia venkovní výhru 74:66. Vítězky se posunuly na pátou pozici v tabulce před Sokol Hadec Králové, oba celky mají bilanci 7-7, Slovance patří se dvěma úspěchy a 13 porážkami devátá příčka.

V Českém poháru se v dresu Slovanky zaskvěla 22bodová Lucie Svatoňová, do ligového duelu ovšem tato mládežnická reprezentantka nezasáhla. Její spoluhráčky přesto první čtvrtinu i část té druhé kontrolovaly. Favorizovaní hosté se na protiúder zmohli až na konci poločasu, kdy jim čtyři body Kateřiny Suchanové zařídily poločasové vedení 33:27.

Oba celky se nebránily dramatu ani ve druhé půli, Slavia sice na přelomu třetí a čtvrté desetiminutovky získala náskok 58:46, jenže po šesti bodech Andrey Ondrouškové to pět minut před koncem bylo 54:58. A v předposlední minutě snižovala domácí Eliška Hálová na 63:67. Ten zápas byl pro Slovanku stále hratelný, Petra Čípková s Makedou Clarke-Nicholas však naděje domácího týmu uhasily.

Právě Clarke-Nicholas byla se 16 body nejlepší střelkyní vítězek, Eliška Mircová ji doplnila 14 body, Kateřina Suchanová 12 body a Kateřina Rokošová se blýskla double double za 10 bodů a 14 doskoků. Slovanku táhly Hálová se 20 body, Ondroušková se 14 body a Jitka Pilařová s 11 body. Pivotmanka Gabriela Mervínská zapsala 16 doskoků.

Zatímco svých 399 ligových zápasů v dresu ZVVZ USK Praha odehrála někdejší kapitánka české reprezentace výhradně pod jménem Kateřina Elhotová, během pěti duelů od příchodu do Slavie už nastupovala díky kreativitě ligových klubů pod třemi příjmeními: jako Suchanová, Elhotová a nejnověji Suchánková.