Žabiny zaskočily KP, favorité slaví vydřené výhry

Úvodními duely začaly čtvrtfinálové série play off ŽBL. Velké překvapení viděli fanoušci v bitvě o Brno, kde Žabiny zaskočily KP a získaly úvodní zápas. Hladce doma zvítězily Hradecké Lvice nad Slavií a reklativně vydřené výsledky musely vybojovat týmy Nymburka a USK, které přehrály Slovanku respektive Karlovy Vary.

Překvapení v Brně

Žabiny prohrály s městským rivalem KP Brno v letošní sezoně všechny tři vzájemné zápasy, v prvním čtvrtfinále si však na soupeřově palubovce na KP vyšláply a po výhře 61:53 mají do semifinále blíže. Zápas se přeléval jako na houpačce, když po úvodní vyrovnané čtvrtině ovládly Žabiny tu druhou 22:11 a utekly do dvouciferného poločasového náskoku. Pak ale jako by se zapomněly v šatně, ztratily třetí desetiminutovku 7:21 a desetiminutovkou prohrávaly. V závěrečné čtvrtině však udržely KP na pouhých čtyřech bodech a slaví zaslouženou první výhru.

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Soupeř, co naznačil v sobotu v posledním kole základní části, to předvedl i teď ve středu. Nepoučili jsme se a nechali Žabiny rozehrát, dobrou defenzívou rozbily naši hru a my jsme se dostali pod deku. Přesto po třetí čtvrtině jsme dokonce vedli, ale úplně jsme ztratili odvahu hrát do koše, v podstatě jsme vůbec neútočili a jen alibisticky na něco čekali.“

Slavia bez Bellockové nestačila

Hradec Králové využil výhodu domácího prostředí, kterou mu Slavia nabídla nečekanou prohrou v posledním kole základní části a výhrou 81:62 se ujal vedení v sérii. Pražanky velmi dobře zvládly první poločas, ve kterém byly po většinu času ve vedení a o přestávce držely nejtěsnější náskok, ale poté už kralovaly na palubovce domácí Lvice a zápas kontrolovaly. Slávistky totiž daly za druhý poločas jen 28 bodů, čtrnáct po každé čtvrtině a hned 26 jich ve třetí desetiminutovce inkasovaly. Nepříjemná byla pro hostující tým absence opory Bellockové, která odehrála jen něco pod deset minut a její start v dalším průběhu série je nejistý. Při výhře se blýskla Andrea Ovsíková 20 body, Minarovičová přidala 15 bodů, Slavii nestačilo 21 bodů a 11 doskoků Steph Maddenové.

Romana Ptáčková (trenérka Hradec Králové): „Velmi kvalitní utkání a jak už to tak v play off bývá, rozhodla obrana, kterou jsme dnes měli lepší. Ze začátku tam sice bylo několik mezer, obzvlášť při bránění Maddenové, ale čím víc utkání spělo ke konci, tím líp jsme ji zvládali bránit. Dneska nám tam i poměrně slušně padaly trojky, měli jsme dobré pozice, ale je důležité, že jsme je na rozdíl od minulých zápasů dokázali proměňovat.“

Martin Stavěl (trenér Slavia Praha): „My jsme na Hradec byli celkem solidně připraveni, což se ukázalo v prvním poločase. Bohužel se nám velmi brzy zranila jedna z klíčových hráček Bellocková, což se projevilo na průběhu hry. V prvním poločase jsme to ještě nějakým způsobem zvládli, ale ve druhém poločase se naplno ukázalo to, že Hradec má širší kádr než my. Dokud jsme měli síly, tak jsme hráli důstojnou partii. Sice to skončilo skoro o 20 bodů, ale průběh utkání tomu úplně neodpovídal.“

Vary třicet minut trápily USK

Obhájce titulu USK Praha si připsal zdánlivě jasnou výhru 101:65 nad Karlovými Vary, jasná výhra to však byla opravdu jen zdánlivě. Západočešky podávaly po tři čtvrtiny výborný výkon a po třiceti minutách držely ještě velmi rozumný rozdíl o sedmnáct bodů. Pak jako by jim však došly síly a USK poslední čtvrtinou navýšil rozdíl ve skóre někam blíže k předzápasovým očekáváním. Střelkyní zápasu byla s 29 body a 13 doskoky Alena Hanušová, Režanová přidala 24 bodů, Xargayová se blýskla 13 asistencemi. Dana Kušlitová byla nejlepší hráčkou hostí, když dala 19 bodů.

Natalia Hejková (trenérka USK Praha): „Zápas jsme nakonec vyhrály o 40 bodů ale první poločas byl bez náboje a bez velké snahy bránit – z naší strany“

Roman Maleček (trenér Karlovy Vary): „My jsme určitě nepřijeli vyhrát, ale chtěli jsme uhrát nějaký slušný výsledek, což se nám 3 čtvrtiny dařilo. Ale ta kvalita se nakonec ukázala úplně někde jinde.“

Drama v Nymburce

Největší drama viděli diváci v Nymburce, kde se domácí DSK hodně natrápil na výhru 70:66 nad Slovankou. Sedmý tým po základní části se na palubovce Nymburka nezalekl a od úvodu hrál s favoritem vyrovnanou partii. Na přelomu první a druhé čtvrtiny Slovanka dokonce mírně vedla, pak se favorit probral a v úvodu poslední čtvrtiny si vybudoval až osmibodové vedení. To Slovanku nepoložilo a velký obrat dokonávala 74 před koncem Harapesová, která poslala svůj tým do vedení 66:65. Pak už však hostující hráčky neskórovaly a Krystal Vaughnová dvěma koši otočila skóre. Vaughnová se jako nejlepší ligová střelkyně zápasem protrápila a v poslední minutě dala 4 ze svých pouhých deseti bodů. Hvězdou zápasu tak byla její spoluhráčka Linskensová, která zaznamenala 17 bodů a 17 doskoků, Jenkinsová držela Slovanku 16 body, Harapesová přidala 15 bodů.

Radek Šnábl (trenér Slovanka MB): „Je evidentní, že dnešní zápas a celá série je střet dvou úplně odlišných basketbalových koncepcí. Domácí hrají na dvě klasické pivotky uvnitř, my hrajeme na tři a chvílemi na čtyři vysoká křídla zvenčí. Střet koncepcí přináší pro diváky poměrně zajímavý basketbal. Dostane-li se míč dovnitř, tam nemáme obranu. Na druhou stranu ve chvíli vysoké, těžké, nemotorné hráčky soupeře se dostávají na perimetr, tak zase ony nejsou schopné zahrát. Dneska jsem pyšný na svoje holky. Podařilo se nám soupeře překvapit, bohužel procento trestných hodů a počet zbytečně minutých střel zpod koše rozhodly o tom, že dnes vyhrál šťastnější. Dneska mohl vyhrát kdokoliv a rozhodovalo se v posledních třiceti sekundách.“

Daniel Kurucz (trenér Nymburk): „Je to play-off, je to jiná soutěž. Slovanka dnes nadšeně bojovala, ale my jsme vyhráli. Vzhledem k tomu, že jsme vedli skoro celý zápas, je dnešní vítězství zasloužené. Na druhu stranu soupeř dobře vzdoroval, bránil dobře vnitřní prostor a my jsme nedávali některé jasné „šoupáky“. Zahodili jsme velké množství střel zpod koše a vůbec volných střel. Soupeř také střílel dvakrát více trestných hodů, nad čímž bych se chtěl pozastavit, protože si myslím, že jsme nefaulovali více než soupeř. Opět se ukázalo, že necitlivé pískání sudích, může vést k tomu, že se nevyrovnaného zápasu může stát vyrovnaný.“

Tereza Motyčáková (hráčka Slovanka MB): „Z naší strany to byl vydařený zápas. Dařilo se nám v obraně i útoku. Mrzí mě dlouhé střely, které jsme nedávaly já s Denisou (Harapesová). Minuly jsme i střely bez obránce zpod koše. Nezvládly jsme koncovku, kdy jsme měly na vítězství… smůla. Ze zápasu ale nejsem zklamaná. Můžeme se od toho odpíchnout, najít chyby a třeba hned v sobotu Nymburk porazit.“

Kyara Linskens (hráčka Nymburk): „Vyhráli jsme o čtyři body, ale druhý tým proti sedmému by měl vyhrávat větším rozdílem. O více to nebylo, protože jsme udělali nějaké základní chyby. Ty už dělat nebudeme. Zítra na tréninku to probereme a věřím, že další zápas vyhrajeme přesvědčivěji. Myslím, že soupeřky měly obrovskou motivaci, a hlavně velkou motivaci měl trenér, který v Nymburce vedl letos individuální přípravu, chtěl ukázat, že nás může porazit.“

V play out slaví Trutnov a Strakonice

V play out si připsal další důležitou výhru vedoucí Trutnov, který si poradil na hřišti Ostravy těsně 67:61. Východočešky byly povzbuzeny cennou výhrou z posledního kola základní části nad Slavií, přesto to proti trápící se Ostravě neměly vůbec jednoduché. Domácí hráčky celou první čtvrtinu vedly, a i když v následujícím průběhu už celou dobu ztrácely, nenechaly si soupeře utéct a vždy se dostaly na kontakt. Naposledy to bylo šest minut před koncem o dva body, ale blíže to nešlo. Zápas měl hned osm dvouciferných střelkyň, po čtyřech na obou stranách. Nejlepší byla hostující Kozumplíková se 16 body, domácí Vojtíková nastřílela o bod méně.

Petr Kapitulčin (trenér Trutnov): „S dnešním utkáním nejsem spokojený. Měli jsme v minulém kole zápas, který jsme zahráli velmi dobře a soupeř nás možná trošku podcenil. Dnes jsme byli přesně v opačné roli. Při vší úctě k Ostravě v současném rozložění sil a kádru jsme dnes byli favoritem my. Vstoupili jsme do zápasu jako by se nám nemělo co stát, jako by se Ostrava měla porazit sama. Ostrava má dostatečně kvalitní tým na to, aby se neporazila sama a kdyby měla dnes trochu více štěstí, tak zvítězila. Takže já jsem nespokojený s tím jak jsme do zápasu vstoupili, jak jsme měli málo energie, málo emocí a málo bojovnosti. Kromě 5 minut, co jsme hráli to co minulé utkání, že jsme zahráli několik akcí, několik rychlých protiútoků, kdy jsme si vybudovali 8 bodový náskok, který nás provázel po dobu celého utkání. Dále jsem nespokojený i s tím jak jsme hráli pomalu a jak jsme nebyli vůbec schopni ubránit jedna na jedna. Když jsme změnili obranu, tak jsme nebyli schopni vnímat, že první musíme pokrýt Adélu Smutnou, která byla třikrát sama na trojce. Takže dneska bylo těch bodů pro zamyšlení před dalším utkáním straně moc. Samozřejmě tahle výhra je pro nás strašně cenná, takže spokojenost s výhrou, ale to je tak asi všechno.“

Tibor Jány (trenér SBŠ Ostrava): „Myslím si, že dnes se nám hlavně nevydařil zápas po střelecké stránce. Bylo jasné , že když Trutnov nedokáže ubránit osobní obranou, tak změní na zónovou obranu. Myslím, že družstvo bylo na útok do této obrany docela dobře připravené, ale měli jsme velmi slabou úspěšnost střelby. Dávám to na vrub toho, že do těchto střeleckých pozic se dostávají ještě dost nezkušené hráčky a jejich volba a výběr timingu jestě není tak dokonalý a potřebují nabrat zkušenosti. Věřím, když bude takovýchto zápasů více, že pak budeme úspěšnější a podaří se nám zvítězit i v nějakém zápase. Tak jak bylo povězeno rychlý protiútok v závěru první čtvrtiny rozhodl o tom, že v poslední minutě jsme dostali 8 bodů, a to byl ten rozdíl se kterým jsme se potýkali celý zápas, protože v druhém poločase jsme dostali z rychlého protiútoku jen dva body. Dále byl rozdíl v trestných bodech, ale těžko říct, proč vznikl.“

Duel mezi Technicem a U19 Chance poznamenala zácpa na dálnici D1, kvůli které dorazily hostující hráčky k utkání pozdě a ovlivnilo to i jejich vstup do zápasu. První půle byla vyrovnaná, pak se ale Jihočešky probraly, třetí desetiminutovku ovládly 20:11 a celý zápas nakonec 81:65. V závěru se už Technic pod dvouciferný rozdíl nedostal. Tento zápas měl po dvou dvacetibodových střelkyních na obou stranách, nejlepší byla s 26 body hostující Šípová, 22 bodů dala na straně Brna Selucká.

Lucie Zítková (trenérka Technic Brno): „Dnešní zapas byl ze strany soupeře skvělý, my jsme mu bohužel nestačily ani v obraně ani v útoku. Snad to pro nás bude ponaučeni do příštích utkání.“

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „Zaprvé chceme poděkovat Technicu, protože na nás dlouho čekal, když jsme uvízli v zácpě. Chvíli to na hřišti vypadalo, že jsme ještě stále v autě, ale poté jsme potvrdili zlepšenou formu a dokázali jsme vyhrát, proto jsme spokojeni.“