Záplatová rozstřílela "svůj" Trutnov, Ostrava poprvé slaví

Středa v ŽBL nabídla dvě dohrávky. Dokončení druhého kola vyšlo lépe Ostravě, která si poradila se Strakonicemi a získala první výhru. Dohrávka čtvrtého kola pak patřila Žabinám, jenž se při výhře nad Trutnovem blížily stobodové hranici.

Skvělá Záplatová dotáhla Žabiny k výhře

Žabiny Brno potvrdily v domácím utkání s Trutnovem roli favorita a zvítězily 99:83, nebyl to však pro ně lehký zápas.

Trutnovské basketbalistky vstoupily do utkání s velkým odhodláním a díky vydařené střelbě se v první čtvrtině držely na dostřel. Pak se začaly prosazovat Žabiny a získaly si dvouciferný náskok, Trutnov se ale znovu nevzdal a do přestávky se dostal zpět do hry.

Ve třetí čtvrtině úřadovala dvanácti body odchovankyně východočeského klubu Petra Záplatová a pomohla Žabinám zpět do dvouciferného vedení, které si už pak v poslední desetiminutovce pohlídaly. Truntovské hráčky si vybraly v poslední čtvrtině střeleckou krizi, pět minut nedaly ani bod a přišly o šanci na zvrat.

Žabiny dotáhly k výhře převážně tři hráčky, a to Petra Záplatová s 29 body, 21 bodů a 8 doskoků Justiny Matuzonyté a double-doublu Michaely Vackové za 22 bodů a 12 doskoků. Truntovu nestačilo 24 bodů Jordan Adams ani 23 Brittany Carter.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov):„Minimálně první poločas se musel líbit všem fanouškům basketbalu, nám trenérům už trošku méně. Už dlouho jsem neviděl v ženském zápase skóre 58:54 po prvním poločase. Hrálo se velice ofenzivně. Bylo jasné, že tohle tempo nemůže vydržet celý zápas, a bylo jen otázkou času, u koho to přijde dřív. Domácí hráčky nám ve třetí čtvrtině utekly. Snažili jsme se dostat zpátky do zápasu, podařilo se nám rozdíl ve skóre snížit, ale Žabiny jsou v současnosti natolik zkušeným družstvem, že si svoje vedení pohlídaly. Našim holkám nemám co vyčíst. Po sobotním výkonu v Nymburku jsme opět dokázali, že můžeme hrát vyrovnaně s týmy z první šestky. Domácím gratuluji k zaslouženému vítězství.“

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno):„Věděli jsme, že nás nečeká vůbec nic lehkého, a to se přesně ukázalo. Mám pocit, že se první poločas hrál úplně bez obran, pěkné utkání pro diváka, ale ne pro trenéry. My jsme v obranné fázi nechali dostat do hry obě zahraniční akvizice Trutnova. Do druhého poločasu jsme si řekli, že chceme nastoupit trošku jinak, že zastavíme přechodovou fázi soupeře, na které je logicky z důvodu malých výškových dispozic jejich hra postavena, což se nám docela dařilo. Zápas byl dlouho vyrovnaný a otevřený. Nám vycházely situace, kdy v prvním poločase jsme využívali vnitřní prostor a všechny míče jsme směřovali na Justinu Matuzonyté a ve druhém poločase, kdy se na to Trutnov připravil, nám naštěstí vycházely situace kick-out nebo inside-out po výhozu na trojkový oblouk.“

Souboj o první výhru zvládla lépe Ostrava

První výhru si do tabulky zapsala Ostrava, ve Strakonicích uspěla 69:66. Klíčová byla až poslední čtvrtina, kterou ovládla Ostrava 21:7.  Předtím měl po většinu duelu navrch domácí U19 Chance, které vedlo až o třináct bodů, ale závěrečná čtvrtina jim pokazila šanci na výhru. V té dal domácí tým pouze jeden koš z pole a nechal si rozstřílet Srbku Ines Čorda, která pak duel definitivně rozhodla trojkou půl minuty před koncem, kdy poslala svůj tým definitivně do vedení. V utkání zapsala Čorda 20 bodů, osm doskoků a pět asistencí, doplnila ji Anna Kubíčková 14 body. Jihočešky zůstávají jako jediný zbývající tým ŽBL bez výhry, nepomohlo jim ani 11 bodů a 12 doskoků v podání Aleny Jeništové, na patnáct bodů se dostala Kristýna Tomšovicová.

Kamil Havrlant (trenér SBŠ Ostrava):„Jsme rádi za vítězství, které se ve Strakonicích nerodilo lehce. Utkání jsme rozhodli v posledních šesti minutách, kdy jsme na domácí vytáhli zónovou obranu, se kterou si domácí hráčky neporadily.  V závěru předvedly naše hráčky větší bojovnost a chuť po vítězství. Ve vyrovnaném a dramatickém utkání se střely dva mladé týmy.“

Petr Martínek (trenér U19 Chance):„Gratuluji soupeřkám z Ostravy k vítězství. Těžko hledám slova pro hodnocení dnešního utkání. Skvělý vstup domácích děvčat do utkání /stav 26:18/. V průběhu dalších 2 čtvrtin jsme dokázali udržet vysoké hráčky Ostravy v dostatečné vzdálenosti od koše, výborně jsme bránili a dostupovali ostravské hráčky. Rychlým přechodem jsme si v průběhu 3. čtvrtiny vybudovali slibný až 11 bodový náskok. V této pasáži utkání nás zdobila skvělá kombinační hra i rychlý přechod na útočnou polovinu soupeřek. Výborně jsme týmově bránili. V posledních 5 minutách utkání nás soupeř zaskočil zónovou obranou. Vytvořili jsme si sice střelecké pozice v průběhu 24s útoku jsme ovšem řadu střeleckých příležitostí přešli a obraně soupeřek tak dopomohli ke konsolidování, ale při střelbě jsme nebyli úspěšní. Vyrovnání přišlo po TH A. Jeništové a K. Fadrhonsové zhruba 45 s před samotným klaksonem /65:65/. Soupeř kontroval úspěšnou trojkou střelkyně I. Čorda po zvláštním zákroku jiné cizinky z Ostravy. V samotném závěru jsme se snažili ještě vývoj utkání obrátit, ale „ostatní“ byli dnes proti. Jsme všichni nesmírně smutní, neboť jsme 38 minut v utkání vedli, byli jsme i lepším týmem, a nakonec si šťastné soupeřky odváží vítězství. Holky dřely i bojovaly, o to víc to dnes bolí.“