Zavládlo zklamání, Češky prohrály až příliš vysokým rozdílem

Na české basketbalistky dnes čekal poslední zápas základní části na ME, ve kterém vyzvaly Černou Horu. Lvice do utkání vstupovaly v komfortnější pozici, když na svém kontě měly ze dvou zápasů jednu výhru. Černohorky dosud v Rize zvítězit nedokázaly. Češkám by tak měla stačit k postupu i prohra o 11 bodů, pokud ve večerním zápase nedojde k překvapení.

Jenže o tento svůj „náskok“ přišly hned zkraje utkání. Černohorky dobře bránily a Lvice na jejich defenzivu marně hledaly recept. Navíc se jim nedařilo proměňovat ani vyložené šance. To soupeřky na tom byly zcela opačně. Pomohly si střelami z dálky, ale především Češky přehrávaly ve hře 1 na 1. Brzy tak na tabuli svítilo nepostupové manko.

Hru v útoku oživil příchod Peckové a Karolíny Elhotové. V defenzivě zase pomohl přechod na zónovou obranu. Díky povedeným akcím dokázaly Češky stáhnout až na rozdíl pěti bodů. Jenže pak se Černohorky dvakrát trefily za tři body a nastartovaly tak desetibodovou šňůru. Tu přerušila až poločasová siréna. Černohorky si držely více než poloviční úspěšnost střelby a navíc kralovaly na doskoku (25:15) a v bode zpod koše (18:4).

Vypadalo to, že Černohorky studovaly páteční český zápas, protože si daly pozor na nástup do druhé půle utkání. Především nepolevily v defenzivě a stále tak efektivně narušovaly české útočné systémy. Sebevědomí Lvic nepomohly ani dvě rychlé a tolik podobné ztráty, kdy česká přihrávka trefila soupeřovu nastavenou ruku. Hráčkám v bílém se tak nedařilo příliš stahovat náskok soupeřek. Ten se většinou pohyboval nad kýženou hranicí 11 bodů.

Probudit český tým chtěly dvě nejzkušenější – Kateřina Elhotová a Romana Hejdová. V defenzivě pak velkou bojovnost přidala Vyoralová. Po trojce české kapitánky už Lvice ztrácely jen šest bodů. Jenže Černohorky se nenechaly zlomit. Po oddechovém čase opět navýšily na dvojciferný rozdíl. Komplikace navíc přišla, když si Štěpánová s Břízovou udělaly ve stejné obraně obě pátou osobní chybu. Dvě minuty před koncem snížila z nájezdu Karolína Elhotová na rozdíl devíti bodů. Pak skvěle ubránila dosud 23bodovou Johnson Krakovičová a sama navíc zakončila rychlý protiútok.

Jenže Černohorky následně proměnily dvě šestky a jeden nájezd, takže 48 sekund před koncem vedly o 11 bodů. Český protiútok přinesl ztrátu a následně koš Černohorek. Závěrečný český atak, který by ještě mohl zachránit postupovou naději už se neuchytil, a tak Lvice končí před branami osmifinále.

Česká republika – Černá Hora 57:70 (11:20; 24:39; 38:51)

Hejdová 16, Elhotová Kat. 11, Elhotová Kar. 9, Krakovičová 6, Březinová, Štěpánová a Vyoralová po 4, Bartáková 3 – Johnson 27, Mujovič a Jovanovič po 19

Fauly: 19 – 16

Kamila Štěpánová: „Je těžké o tom teď mluvit, jsme zklamané. Neplnily jsme v zápase to, co nám trenér řekl. Jak jsem říkala, jsme zklamané, protože jsme zde měly dobrý tým, ale bohužel je to tak. Dneska na začátku jsme nedaly jednoduché střely, prohrávaly jsme na doskoku a soupeře jsme pak už nezastavily. Když jsme se přiblížily, udělaly jsme několik chyb v obraně. Dneska jsme si nezasloužily vyhrát.“

Štefan Svitek: „Je to pro nás hrozně těžké. Po dvou dobrých zápasech přišlo utkání, které nebylo naše. Od začátku jsme nechali hrát soupeře. První půlka byla z naší strany hodně špatná. Měli jsme nízké procento střelby, špatně jsme bránili, nebyli jsme dostatečně agresivní. Ve druhé půli jsme se snažili se zápasem něco udělat. Dvakrát jsme se dokázali vrátit na pět a šest bodů, ale okamžitě soupeř skóroval také pět, šest bodů v řadě. Tím skóre na rozdíl, který potřeboval. Jak říkala Kamila, nezasloužili jsme si dnes vyhrát. Jsme velmi zklamaní. Ale takový je prostě basketbal a sport. Někdo může postoupit a někdo musí vypadnout.“