Známe tři účastníky Final4 poháru

Po středečním večeru známe tři ze čtyř účastníků Final4 Českého poháru žen, který se uskuteční 9. a 10. března v Karlových Varech. Zahraje si tam obhájce loňského prvenství KP Brno, Který doplní Hradec Králové a Nymburk. O posledním účastníkovi se rozhodne příští týden v duelu mezi Slovankou a Slavií Praha.

Nejsnadnější cestu na Final4 mělo brněnské KP, které bez problémů přehrálo městského rivala Teamstore 87:30. O své výhře rozhodly favoritky prakticky už v první čtvrtině, kterou vyhrály 29:5, pak už náskok jen v poklidu navyšovaly. Celá základní pětka vítězek se dostala do dvouciferných čísel v čele se 17bodovou Michaelou Starou, za Teamstore dala nejvíce sedm bodů Barbora Holubová.

Divoký zápas se odehrál v Trutnově, kde domácí hráčky dlouho sahaly po cenném skalpu Nymburka, aby po nepovedené poslední čtvrtině padly 55:77. Východočešky vládly v první čtvrtině a vedly až o osm bodů, druhou desetiminutovkou se ale protrápily a o celé vedení přišly. Nechaly naopak utéct do vedení Nymburk, ještě minutu a půl před koncem třetí čtvrtiny bylo ale skóre vyrovnané 46:46. Posledních jedenáct minut utkání ale Trutnov prohrál 9:31 a dál tak postupuje Nymburk. K výhře Středočešky dovedla v posledních týdnech velmi dobře hrající Michaela Krejzová, která zaznamenala 17 bodů, 15 bodů a 11 doskoků přidala Chloe Wells. Trutnovu nestačilo 14 bodů a 12 doskoků Jordan Adams ani třináct bodů dua Carter – Kozumplíková.

Dan Kurucz (trenér Nymburka):„Rozhodlo podle mě to, že jsme si začali trochu víc půjčovat míč. Předtím jsme si mysleli, že jedna hráčka porazí pět soupeřek, což se ukázalo, že nefunguje. Trutnov velmi dobře zdvojoval ve vymezeném území, my jsme předváděli strašidelnou střelbu za tři body, kterou jsme měli v poločase 12/2. Po přestávce se nám konečně podařilo hru trochu rozhýbat, konečně jsme si vytvořily volné střely a Trutnov taktiku nezměnil. Dlouho jsme tlačili míč pod koš na pivota, což byla chyba, a proto bylo skóre dlouho vyrovnané. Očekával jsem, že Trutnov bude dlouho držet krok. Hlavně doma je velmi silný, porazil KP Brno o dvacet bodů, dělá to dobře a hraje dobrý basketbal.“

Michal Martišek (trenér Trutnova):„Za mě rozhodly dvě trojky Nymburka na začátku čtvrté čtvrtiny, z nichž jedna padla snad po čtyřech útočných doskocích soupeře, což by se nám asi nemělo stávat. Možná se to dokonce ještě zlomilo o něco dřív, když jsme zahodili jasné šance, kdy jsme šli sami do koše nebo 2 hráčky na 1 a tuto pozici jsme zazdili. Soupeř nám odskočil do vedení o čtyři o pět bodů a tohle přesně jsou kritické momenty zápasu, které musíme využívat, pokud chceme být úspěšní. Výsledek je pro nás trochu krutý po tom, jak vypadal celý zápas. My jsme hodně bojovali, ještě se nám v prvním poločase zranila Terka Šípová, která to pak ještě zkusila, ale nešlo jí to. Dostali jsme se ještě do užší rotace, což se proti takhle vyspělému soupeři projevilo. Jsem rád, že holky nevypustily ani minutu i za stavu mínus 20 bodů. Vzali jsme si oddechový čas, zkusili jsme agresivnější obranu, podařilo se nám získat pár míčů, ale pak nám chyběly síly v zakončení. Nemám holkám co vytknout. Gratuluji Nymburku k postupu, vyhráli zaslouženě, je to velmi dobrý tým. My se nemáme za co stydět, musíme se dát dohromady, protože už v neděli nás čeká další podobný soupeř v podobě Žabin, kterým máme co vracet z posledního zápasu.

Největší bitvou byl třetí čtvrtfinálový pohárový duel, ve kterém se střetly dva celky, které loni na Final4 nechyběly. Žabiny Brno proti Hradci Králové málem dokonaly obrovský obrat, nakonec ale padly 72:73. Lvice v Brně tři čtvrtiny zápasu dominovaly a kráčely za postupem, poslední desetiminutovku ale prohrály 15:30 a musely se v závěru hodně obávat o svůj postup. Výhru ale uhájily a znovu si tak na Final4 zahrají. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 26 body Marques Webb z Brna, která ale byla na konci zklamaná. Radovala se s 20 body Lvice Klára Marečková, 15 bodů přidala její spoluhráčka Andrea Klaudová.

„Myslím, že v mnoha ohledech dnešní utkání předčilo i utkání ligové, co se týká nasazení a tvrdosti. Byl to abnormálně tvrdý zápas, jaký se lize normálně nehraje, ale bylo to spravedlivé pro oba týmy. Já jsem byla tři čtvrtiny spokojená, ale ve chvíli, kdy se hra zvrhla ve tvrdý boj, to ukázalo naše slabiny. Pod tlakem jsme se dopustili mnoha ztrát, domácím jsme umožnili snížit, čím jsme dopustili, že domácí mohli zápas otočit. Jsem ráda, že vítězství si nakonec odvážíme my,“ hodnotila po utkání trenérka hostujícího celku Romana Ptáčková.

„My se potýkáme s absencí na klasické pozici 1, musíme tam tlačit Petru Záplatovou, kterou chceme spíše na pozici 2. To se projevilo na začátku, byli jsme nervózní v křídelních prostorech, dělali jsme poměrně naivní rozhodnutí z pohledu obrany, z nepozornosti a nekoncetrovanosti, což je škoda, protože jsme byli zbytečně zatáhlí a málo agresivní. Kdybychom byli schopni ten zápas ovlivnit dřív tak jako v posledních 5 minutách, nemuseli jsme tak  dotahovat,“ uvedl trenér Žabin Brno Viktor Pruša.