Zranění odsunuly Žabiny na čtvrté místo

Basketbalistky brněnských Žabin sehrály o víkendu 16. a 17. března závěrečné Final 4 Evropské basketbalové ligy EWBL v ruském Rostově na Donu. Po dvou prohraných utkáních berou v této kvalitně obsazené soutěži celkově 4. místo.

Do semifinále bez Záplatové

Do sobotního semifinále proti favoritkám z lotyšského euroligového celku TTT Riga nastoupily Žabiny bez Petry Záplatové, která utrpěla zranění žeber ve čtvrtečním utkání play-off ŽBL proti Trutnovu. I v oslabené sestavě sehrály se silnými soupeřkami vyrovnané utkání, o jehož výsledku rozhodl až úplný závěr.

O výsledku rozhodla poslední minuta

Ještě tři minuty před koncem byl rozdíl mezi oběma celky pouhé dva body ve prospěch Rigy. Následovalo ale herní období skoupé na body ze hry - za celé tři minuty 4:0 pro Lotyšky - a v poslední minutě tak o výsledku rozhodovaly trestné hody. Těch Lotyšky proměnily šest ze šesti a zvítězily 80:70.

„Myslím, že jsme proti euroligovému celku odvedli velmi dobrou práci, když jsme celý první poločas i třetí čtvrtinu tahali za delší konec a dostali jsme Rigu do problémů. Využívali jsme velmi dobře přechodovou fázi, měli jsme vysokou úspěšnost střelby za tři body a to nás drželo ve hře. V koncovce se Shey Peddyová ukázala jako rozdílový hráč, vzala zodpovědnost na sebe a víceméně ten zápas obrátila ve prospěch Rigy,“ hodnotil po utkání trenér Žabin Viktor Pruša.

Vacková hráčkou utkání a opora s názvem faktor Peddy

V čele střelkyň Žabin stála Michaela Vacková se 17 body, 10 doskoky a 100% úspěšností trestných hodů, kterých trefila 10 z 10, a byla vyhlášena nejlepší hráčkou utkání na straně Žabin.

Vackovou následovaly 13bodové Nikola Dudášová a Marques Webbová (ta navíc sahala po dalším double-doublu s 9 doskoky), 12 bodů přidala Beáta Adamcová a 10 Kateřina Zohnová.

Za úspěchem Rigy stojí z největší části faktor Peddy – americká snajperka Peddy nastřílela 25 bodů, 14 body ji podpořila Ieva Kuliteová a 13 bodů přidala Aija Brumermaneová.

Druhé semifinále pro Minsk

Ve druhém semifinále zvítězil favorizovaný běloruský celek Tsmoki Minsk nad pořádajícím Rostovem 72:53, zajistil si účast ve finále a určil Žabinám soupeře pro souboj o 3. místo.

Žabiny o bronz s Rostovem

I utkání o bronz mělo podobně vyrovnaný průběh a opět rozhodovala koncovka. Do utkání zasáhla i Petra Záplatová, ta však ve čtvrté čtvrtině musela odstoupit kvůli zranění kotníku, a záhy ji kvůli zlomené ruce následovala Kateřina Zohnová, což se ukázalo jako rozhodující. Domácí Rostov využil oslabení Žabin a dovedl utkání do vítězného konce 65:74.

„Dneska v zápase o třetí místo proti domácím byly tři základní faktory, o kterých jsme si říkali, že musíme splnit, abychom byli úspěšní. Věděli jsme, že domácí nemají co ztratit a jsou namotivovaní, do utkání jsme šli jako favoriti, ale bohužel, ani jeden z těch tří faktorů jsme nesplnili. Mluvím o vstupu do utkání, přestože se nám povedl, tak jsme za stavu 6:0 pro nás pohrdli některými otevřenými pozicemi a šancemi zpod koše, a mluvím o obranném doskoku. Ve třetí čtvrtině hráčky předvedly bojovnost, obětavost, stáhli jsme celý bodový rozdíl, v poslední čtvrtině jsme se dostali do vedení, bohužel se nám po odstoupení Záplatové a Zohnové úplně zastavil útok, hráčky z perimetru na sebe nebyly schopné vzít zodpovědnost a začali jsme ztrátovat, což byl vlastně třetí faktor z těch tří, o kterých jsem mluvil.  Zlomovým okamžikem asi byla těžká trojka ve čtvrté čtvrtině za stavu +2 pro nás, kdy jsme se dostali do tlaku a koncovku jsme proti nadšeně bojujícím domácím nedokázali ustát,“ komentoval rozhodující okamžiky utkání Pruša a dodává, že hodnocení bezprostředně po dvou prohrách je velmi složité: „S odstupem pár dní to budeme určitě hodnotit jako velkou zkušenost. Byla to naše první účast, hned jsme se dostali do Final 4, takže hodnocení bude spíše pozitivní.“

Dalším double-doublem do už tak bohaté sbírky se blýskla Marques Webbová s 19 body a 17 doskoky. Rostov střelecky táhla Ekaterina Osipovová s 20 body a 10 doskoky.