Ztracený náskok a frustrace, USK padl ve druhém prodloužení

Málo vídaných padesát minut trval Euroligový zápas jediného českého zástupce v nejlepší ženské klubové soutěži v Evropě. Basketbalistky USK Praha doma v osmém kole této soutěže podlehly ruskému Orenburgu 86:90 po dvojím prodloužení, když ve druhé půli ztratily sedmnáctibodové vedení. Připsaly si druhou porážku v sezoně, první doma a přišly o možnost zajistit si postup do play off už po tomto zápase.

Pražanky měly utkání dlouho pod kontrolou. V první čtvrtině nastřílely 30 bodů, když těžily z rychlých protiútoků i dobrých kombinací na otevřené střely. Ve druhé čtvrtině si české mistryně vypracovaly vedení až o 17 bodů. Do druhé půle ale ruský celek nastoupil s mnohem lepší obranou a začal snižovat. V poslední čtvrtině dovolil Orenburg domácím dát jen 11 bodů, sám nastřílel dvacet a nakonec vyrovnal. Měl dokonce poslední útok v základní hrací době, ale Erica Wheller netrefila trojku.

V prodloužení se oba týmy přetahovaly o každý bod a rozhodovala až koncovka. USK přišel o hlavní oporu Alyssu Thomas, která se po smolné akci vyfaulovala. Orenburg šel po koši Jones do vedení, pak ale po individuální akci srovnala Marija Režan a protože ruský celek nevyužil závěrečnou šanci, rozhodovalo druhé prodloužení.

I v něm hostující tým využíval sílu zpod koše, USK zase držely trojky, když extrémně těžkou vrátila svůj tým do hry kapitánka Kateřina Elhotová. V závěru měl ale Orenburg více sil i zkušeností, když donutil Alenu Hanušovou k těžké neúspěšné trojce a hostující hráčky mohly slavit cennou výhru.

Za USK tradičně dominovala pivotka Alyssa Thomas, která nakonec k 20 bodům přidala 17 doskoků, ještě o dva body více dodala Kateřina Elhotová. Pražanky ale zřejmě doplatily na to, že do utkání zasáhlo jen sedm hráček a čtyři odehrály přes 43 minut, Elhotová na hřišti z kompletní padesátiminutovky chyběla jen minutu a půl. Orenburg táhla nejlepší střelkyně zápasu devětadvacetibodová Brionna Jones.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Z naší strany nejhorší výkon, když nepočítám Jekatěrinburg. Je to škoda, protože tohle utkání jsme měly doma uhrát. Tohle nebylo v plánu. Osobně mě mrzí výkon, protože hrát na dvě střelkyně je málo. Projevilo se, že jsme přes svátky vypadly z rytmu, ale především máme hodně zdravotních problémů. Rotace je tak velmi úzká. Ayayiová má zraněné rameno, vlastně skoro každá hráčka má nějaký problém. Začalo se to sypat už na začátku druhé půle. Hráčky jsem upozorňovala, že zápas není vyhraný, že musíme hrát stejně, ale začaly jsme pochodovat, a to je hra, která nám absolutně nesedí. V závěru už hráčky sotva chodily. Ono se to zdá, že hrají špatně, ale v únavě hráč dělá i taktické chyby a při time outech jsem měla pocit, že mě už ani nevnímají. Doufám, že se dají do příštího týdne zdravotně trochu dohromady, abychom měli větší rotaci.“