#33
8.0

Asistence

Velké drama pro Lvice

Domácí hráčky skvěle zvládly vstup do zápasu, když po dvou a půl minutách donutily hosty k time-outu osmi rychlými body. Mírný náskok vydržel i do druhé čtvrtiny, kterou Sokol ovládl poměrem 29:20 a ujal se kontroly nad zápasem. Náskok byl díky výborné střelbě domácích v této čtvrtině až na šestnácti bodech a poločasové skóre bylo 52:38.

Po přestávce ale hostující hráčky zlepšily obranu a sedmi body na závěr čtvrtiny se dostaly zpět do zápasu. Střelecké trápení domácích pokračovalo i v poslední desetiminutovce, za kterou daly pouhých devět bodů a Brno mocně stahovalo. Dvě minuty před koncem Beránková snížila na rozdíl čtyř bodů a napětí vrcholilo. Na nepřesnou střelu Hartigové navázaly ztráty na obou stranách. Po neproměněném pokusu Maddenové ztratila Hartigová míč a hosté z následných trestných hodů snížili na rozdíl dvou bodů. Hradec v posledním útoku nezakončil, ale to se nepovedlo ani Brnu, a tak slaví Hradec první výhru v sérii. Ta pokračuje druhým zápasem v sobotu v Brně.

Střelecky nepříliš vydařený zápas nakonec vyšel domácímu Sokolu, který sice střílel hůře za dva body, ale trefil pět trojek proti dvěma soupeře a byl mírně lepší jak na body z rychlého protiútoku, tak na body po ztrátách soupeře. Nejlepšími střelkyněmi vítězů byly patnáctibodové Hartigová s Minarovičovou, přes deset bodů se dostala ještě Rosenbaumová s třinácti body. Brňanky měly hlavní oporu v Maddenové, jenž nasázela soupeřkám 23 bodů, šestnáct přidala tradiční opora Tereza Pecková a dvanáct Solopová.

Romana Ptáčková, Sokol ZVUS Hradec Králové: "Velmi si cením získaného prvního utkání v náš prospěch, i když v poslední čtvrtině jsme utkání zbytečně dovolili zdramatizovat. Celý první poločas jsme podávali výborný výkon, na hřišti se otočilo 11 hráček. To nám dávalo dobré vyhlídky do 2. poloviny utkání. Třetí část hry jsme ještě ustály, posledních 5 minut hry jsme byli pasivnější a evidentně se báli o výsledek. V té době jsme buď  netakticky rychle zakončili a nebo jsme neproměnili jasné podkošové příležitosti. Ve chvíli, když jsme neproměnili 2 TH, tak přišel impuls pro KP Brno, které vycítilo naši nervozitu. Pravdou také je, že v poslední čtvrtině fauly přibývaly častěji na naší straně a naopak KP Brno si pomáhalo trestnými hody. Zvláště Madden dělala naší obraně problémy a získávala si fauly na našich hráčkách. Koncovku se nám podařilo přestát a naštěstí poslední možný útok Brna zastavila ziskem Andělová."

KP Brno

Souboje play-off mezi Sokolem ZVUS Hradec Králové a KP Brno ozdobily basketbalová jara 2013 a 2014 - vždy se radovaly Východočešky. I letos jde Hradec do série z výhodnějšího nasazení, v základní části ŽBL byl druhý, Královopolanky třetí. Jenže...

Jenže v únoru obdržel Sokol jedno zásadní varování, doma ve čtvrtfinále českého poháru nestačil na KP v poměru 56:64 a přišel o šanci na první trofej v klubové historii. V ŽBL je bilance mezi oběma týmy vyrovnaná, nejprve KP získalo domácí říjnový souboj 88:79 po prodloužení, Hradec mu to v prosinci vrátil 81:75.

Spolehlivé výkony na závěr ročníku KP odvádí Tereza Pecková, která rivalky z Handicapu Brno počastovala postupně 14, 18 a 28 body.

Andreu Ovsíkovou z Hradce o výraznější kariéru připravují pouze četné zdravotní potíže, scházela i v řadě letošních utkání, ale když se vrátila, bývalým kamarádkám z Trutnova ve čtvrtfinále naložila 18, 18 a nakonec osm bodů.

Pokud se série mezi Hradcem a KP Brno protáhne, východočeská kapitánka Michala Hartigová vyrovná či dokonce překoná rekord Petry Reisingerové v počtu odehraných utkání v ŽBL, u prvního místa tabulky je uvedeno 510 startů, u druhého zatím 506.