#13
19.0

Doskoky

Žabiny ovládly derby

Velké brněnské derby na závěr základní části ovládly „hostující“ Žabiny, když zvítězily na palubovce KP 71:63. Díky souběžně hranému zápasu v Praze, kde Slavia přehrála Nymburk, skončí Žabiny na třetím místě tabulky hned za KP. Žabiny tak vyzvou ve čtvrtfinále Trutnov, KP se potká se Slavií. Královopolankám už o nic nešlo a mohly šetřit síly na play off a připravovat se na Final4 poháru, i tak ale nechtěly své fanoušky po skvělé základní části zklamat. Žabiny ale měly větší motivaci vyhrát a na hřišti to bylo vidět. Hostující celek smazal čtyřbodovou ztrátu z první čtvrtiny a v polovině druhého období si získal šestnáctibodové vedení. Pak však přišla katastrofální třetí desetiminutovka, ve které Žabiny vsítily jediný koš a se čtyřmi body za deset minut o vybudovaný náskok přišly. V poslední čtvrtině se ale probraly, udržely KP na dvanácti bodech a otočily zápas ve svůj prospěch.

Po sérii nevýrazných zápasů se probrala reprezentační rozehrávačka Petra Záplatová a 21 body a 7 asistencemi dovedla Žabiny k výhře. Vidět bylo zejména šest proměněných trojek z osmi pokusů. Sekundovaly jí se 17 body Michaela Vacková a s 15 Kateřina Zohnová. Poražené držela střelecky další reprezentantka Lenka Bartáková se 16 body, patnáct bodů přidala Michaela Stará.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Byla to podle očekávání velká bitva. My měli velmi dobrý nástup, což byl důležitý rozdíl proti zápasu na Rosničce, a vypracovali si slušný bodový polštář. Bohužel přišla katastrofální třetí čtvrtina, kterou jsme prohráli 4:20. Cením si, že se holky byly schopny za stavu minus šest do utkání vrátit a psychicky to ustály. Pro nás obrovsky cenné vítězství a povzbuzení pro boje v play off.“

Martin Pospíšil (trenér KP Brno): „Celkem našemu výkonu chyběla vyváženost. Špatně jsme začali, nebyli jsme agresivní, pozorní. Potom jsme se se do zápasu vrátili a směřovali k vítězství. Jenže Žabiny udeřily opět přes trojky, což je jejich obrovsky silná stránka. Vždycky když potřebovaly, tak trefily trojku! Soupeř nás jasně přestřílel 54% tříbodovou úspěšností, což ho posunulo k výhře.“

9 22 31 2 23 10 12 21 18 84 71

Žabiny Brno budou hrát ve velkém derby s KP Brno nejen o prestiž, ale také o šanci na třetí pozici. Pokud Nymburk prohraje a ony zvítězí, posunou o příčku výš.

Pokud Žabiny i Nymburk prohrají, pak se se všechny tří týmy - Nymburk, Žabiny a Hradec Králové - srovnají na 13 výhrách a sedmi porážkách. V takovém případě je Nymburk třetí, Hradec čtvrtý a Žabiny páté. Stejné pořadí bude i v případě nymburského vítězství a prohry Žabin.

A ještě je tu varianta s výhrami Žabin i Nymburka. Nymburk pak skončí třetí. Žabiny čtvrté a Hradec pátý.

Petra Záplatová ze Žabin má nyní na kontě 1989 ligových bodů, v derby tedy může pokořit výrazný milník.

Utkání KP Brno - Žabiny Brno se hraje v sobotu 2. března od 15:30 v Brně v hale ve Vodově ulici.