9.0

#24
4.0

Brno vydřelo první výhru

Basketbalistky KP Brno vstoupili do série o třetí místo v ŽBL úspěšně, když ovládli sudé čtvrtiny a doma zdolali Nymburk 74:62.

Hostující hráčky do zápasu skvěle vstoupily, když na úvodní trojku domácích odpověděli třinácti body v řadě a získali si dvouciferný náskok. Domácí ale zabrali a po deseti minutách to bylo už jen o čtyři body. Druhá desetiminutovka pak byla kompletně v režii domácích, kteří ji ovládli 25:13 a získali si do přestávky osmibodové vedení. Po přestávce Brno uteklo do dvouciferného náskoku, ale pak se zase probrali hosté v čele s Udodenkovou a vrátili se do zápasu. Definitivně se tak rozhodovalo až v poslední čtvrtině, kde si hostující hráčky vybraly téměř pět minut bez koše, z vyrovnaného stavu se stalo dvanáctibodové vedení domácích, a to už pak Brno udrželo a v sérii vede 1:0 na zápasy. Odveta se hraje ve čtvrtek v Nymburce.

Nymburk byl výrazně horší ve ztracených míčích (17:9), trefil jen jednu trojku z devatenácti pokusů a celkově střílel z pole s výrazně nižší úspěšností. Hostům nepomohla ani výrazná převaha na doskoku včetně dvaceti útočných doskoků. Nejlepší střelkyní vítězů byla tradičně Maddenová se 17 body, ke kterým přidala i osm doskoků. Šestnáct bodů přidala Kopecká a 14 Tereza Pecková. Hosty držela hlavně Udodenková s 19 body, přes deset bodů se dostala už jen Bartáková s 10 body.

Marian Svoboda, KP Brno: "Pomohli jsme soupeři do vedení, ale včas se podařilo chyby napravit a manko smazat. Nemáme teď problém s útokem, ale s obranou."

Daniel Kurucz, DSK Basketball Nymburk: "Brno hrálo s větším nasazením a zvítězilo zaslouženě. Věřím, že doma i v nekompletní sestavě stav vyrovnáme."

17:30

Loni se z bronzových medailí v Ženské basketbalové lize radovali v Lokomotivě Trutnov. Letos tomu bude jinak. Buď se druhého kovu dočká DSK Basketball Nymburk, loňský neúspěšný finalista. Anebo KP Brno, které o stupně vítězů marně usiluje už 23 let.

Když v roce 1994 bral SK Morcan Královo Pole stříbro, nevypadalo to na začátek medailového půstu. Ale bylo tomu tak. Tradiční brněnský klub od té doby sedmkrát bojoval v sérii o bronz a sedmkrát byl poražen. Pokus číslo osm o přisednutí k medailové hostině je tady.

V Nymburce věří, že tamní DSK Basketball naváže na loňské stříbro a potvrdí své místo mezi absolutní českou elitou.

Výhodu domácího prostředí v prvním, třetím a případném pátém zápasu má KP Brno, jenže letošní ročník postavil vše na hlavu - oba duely základní části vyhráli hosté. V říjnu se v Brně radoval Nymburk 79:73, o dva měsíce později Královopolanky slavily u Labe odpověď 62:55.

Psychickou výhodu by měli mít v Nymburce, od semifinále se ZVVZ USK Praha pranic nečekali, ve druhém zápase pak prohráli „jen“ 67:83. Královopolanky v obou semifinále na půdě Sokolu ZVUS Hradec Králové sahaly po výhře, jenže dosáhnout na ni nedokázaly a sérii ztratily hladce 0:3.

Oba celky spojují významné změny před touto sezonou. V KP se vypořádali nejen z odchodem titulárního sponzora, ale i s oslabením o Veroniku Vlkovou, Editu Šujanovou, Evu Mrhálkovou, Kateřinu Sedlákovou, Pavlu Švrdlíkovou a Beátu Adamcovou.

Zastoupily je zahraniční posily Marina Solopova a Steph Madden, zlepšila se mladá Eva Kopecká a tým vedla Tereza Pecková. V sezoně se dařilo i pivotce Andree Sládkové, ta však do semifinále nemohla zasáhnout.

Nymburk přišel o Veroniku Bortelovou, Jessicu Kuster, Eglé Šikšniuté a Theairru Taylor. Větší roli sehrávala Alexandra Chomenčuk, která dominuje pod oběma koši, chytla se Lenka Bartáková a dařilo se rumunské reprezentantce Sonie Ursu.

Důležité minuty odehrály i Kateřina Křížová, Kateřina Zavázalová, Talisia Udoděnko či Alena Huňková, jenže ani jedna z nich v posledním semifinálovému duelu nefigurovala. Křížová je těhotná a ukončila sezonu, ostatní trápí zdravotní potíže.

Brněnská tahounka Tereza Pecková čerstvě překonala hranici 3500 bodů v Ženské basketbalové lize - zatím o 13. Teď bude útočit na metu 1500 doskoků, zbývá jí polapit 28 míčů.

Jen o něco málo lépe je na tom nymburská pivotka Lenka Šípová s 1496 doskoky, Alexandra Chomenčuk se ve druhé sezoně dostala už na 123 bloků - ještě dva a dožene 25. ženu ligové historie Miloslavu šibalovou. A Aleně Huňkové chybí pro změnu jen pět trojek na desátou Janu Stejskalovou, aktuálně je na 352 trefách z dálky.