36

19
27

40 asistencí na úvod

Před prvním semifinále mezi obhájkyněmi ligového zlata a aktuálními vítězkami Českého poháru se řešilo, jak dlouho dokáží Lvice s favoritem držet krok. Odpověď je zhruba pět minut. Pak začal náskok domácích strmě narůstat až na hrozivých 19 bodů po první čtvrtině. Lvice se dokázaly trochu oklepat z úvodního direktu a chvíli hrály s domácími vyrovnaně.

Jakmile ale trenérka Hejová, která bude v srpnu uvedena do Síně slávy FIBA, vrátila na hřiště trojici Kateřina Elhotová, Teja Oblak a Alyssa Thomas, začal opět náskok pražského celku narůstat. Po změně stran byla blízko triple double Thomas, která nakonec během necelých 25 minut posbírala 18 bodů, 10 doskoků a 7 asistencí. V celkové užitečnosti překonala v prvním semifinále i dnešní hvězdu Žabin Vackovou.

Na hradecké straně konkurovala pořádně snad jen Petra Kulichová, která po 10 bodech a 6 doskocích skončila s užitečností 19. Pražanky nakonec nastřílely deset trojek a připsaly si 40 asistencí, což je vyrovnání jejich čtvrtého nejlepšího výkonu aktuální sezony.

Pavel Kubálek, ZVVZ USK Praha: "Jsme moc rádi za výhru a myslím, že jsme do semifinálové série nastoupili úspěšně. Všechny naše holky si zaslouží pochvalu za to, s jakým přístupem do zápasu nastoupily."

Romana Ptáčková, Sokol Nilfisk Hradec Králové: "USK na nás nastoupilo se svou koncentrovaností a velice dobře bránily, což nás dostávalo do těžkých pozic a z toho rezonovalo 27 ztrát. Na druhou stranu jsme ten zápas pojaly tak, že se vystřídala celá lavička včetně dorostenek a byla to pro ně skvělá zkušenost."

18:00

V základní části ŽBL dokázal Sokol Nilfisk Hradec Králové vzdorovat ZVVZ USK Praha jednu čtvrtinu (25:25) i celý poločas (31:33), vysokým porážkám o 32 a 34 bodů se přesto nevyhnul. A rozdíl ve skóre někde mezi 20 až 35 body se jeví jako reálný i pro tři nadcházející semifinálové souboje. Tři? Pokud se série protáhne, bude to prvotřídní překvapení.

USK a Hradec disponují dvěma nejzkušenějšími kádry v lize. Vezmeme-li to jenom přes body, pak Pražanky mezi sebou mají tři střelkyně s více než 2000 body a jednu další s více než 1000 bodů (a několik prvotřídních zahraničních posil k tomu). Východočešky najdou dokonce pět hráček s 2000 body a šestou s více než 1000.

Královéhradecká křídelnice Andrea Klaudová by v průběhu série mohla pokořit hranici 3000 bodů, na kontě má totiž 2971 ligových bodů.

To kapitánka pražského celku Kateřina Elhotová má před sebou jiné dva milníky. Nasbírala už 690 asistencí, takže by měla již brzy pokořit desátou Irenu Boreckou (697) a pak ji čeká kulatých 700 asistencí.

První utkání se hraje ve středu 27. března od 18 hodin v Praze v hale Královka.
Druhé utkání se hraje v sobotu 30. března v 16 hodin v Hradci Králové v hale na Eliščině nábřeží.
Třetí utkání se hraje v úterý 2. dubna v 18 hodin v Praze v hale Královka.
Případné čtvrté utkání by se hrálo ve čtvrtek 4. dubna v Hradci Králové v hale na Eliščině nábřeží.
Případné páté utkání by se hrálo v sobotu 6. dubna od 17 hodin v Praze v hale Královka.