Ztráty

#4
4.0

Levhartice v premiéře slaví dramatickou výhru

Basketbalistky Levhartic Chomutov mají za sebou úspěšnou premiéru v nejvyšší ženské soutěži. V předehrávce prvního kola RENOMIA ŽBL dokázaly totiž ve vyrovnané koncovce přehrál pražskou Slavii 75:72.

Úvod zápasu byl hodně vyrovnaný, když se Pražanky v bouřlivém prostředí chomutovské arény opíraly o své cizinky a domácí Levhartice držela reprezentantka do 20 let na rozehrávce Eliška Žílová. Slavia tak sice vedla v deváté minutě 22:13, ale závěr první desetiminutovky vyšel Chomutovu skvěle a domácí hráčky se vrátily do zápasu. Velmi podobný průběh měla i druhá čtvrtina, ve které hráčky v červenobílých dresech skvěle začaly a znovu vedly až o devět bodů, poločas ale uzavřely Levhartice pěti rychlými body a šly po dvaceti minutách dokonce do vedení.

Vyrovnaná bitva pokračovala i po přestávce, jen tentokrát měly navrch jako první Levhartice. Těm pomohla nejprve odskočit znovu Žílová, pak trefila dvě rychlé trojky Michaela Krejzová a náskok domácích byl až sedmibodový. Ani to však nebylo rozhodující a pět minut před koncem Petra Bakajsová ze střední vzdálenosti srovnala skóre na 65:65. Stejná hráčka pak poslala Slavii dokonce do nejtěsnějšího vedení, ve kterém byly Pražanky naposledy necelé dvě minuty před koncem po šestkách Kamily Hoškové. Pak ale odpověděla klíčovou trojkou hvězda zápasu Žílová, Tereza Motyčáková v důležité chvíli zahodila jeden trestný hod a Veronika Aulichová půl minuty před koncem stanovila konečné skóre. Žádná střela Slavie se už neujala a Levhartice tak mohly začít slavit.

Eliška Žilová se stala s 19 body nejlepší střelkyní zápasu, čtrnácti body ji doplnila zkušená pivotka Tereza Vorlová, nad jejímž startem visel před zápasem otazník. Slavii vedlo šestnáctibodové duo Kamila Hošková – Van Der Keijl (Nizozemsko), která přidala i 12 doskoků.

Tomáš Eisner (trenér Chomutova): "Pro nás je to vstup do ŽBL z říše snů. V první řadě chci poděkovat hráčkám i divákům. Nebyli jsme lepší, ale rozhodně jsme byli bojovnější a týmovější. Začátek jsme neměli špatný, ale pak jsme celý první poločas dotahovali. Trochu jsme byli nervózní, vypadával nám balón z ruky a soupeř nás trestal. To vše jsme ale ve druhém poločase dokázali napravit. Slavia už nám nedala jednoduchý koš, naopak už se na každý nadřela. Celkově o vítězi rozhodla vůle, bojovnost i troška štěstí."

20 25 45 0 12 10 20 27 24 81 72

Ligový ročník otevře střet Levhartic Chomutov s BLK Slavia Praha, tedy nováčka a klubu, který svůj kádr výrazně obměnil. Bude to duel dvou rozdílných koncepcí. Severočešky sázejí na kádr z domácích zdrojů, v jejich týmu se sešla řada zkušených hráček. Pražanky naopak nasadí zahraniční posily, v kádru mají Srbku (Ines Čorda), Litevku (Ieva Savickaité), Slovenku (Sofia Bilíková), Francouzku (Angélina Turmel) či Nizozemku (Richelle van der Keijl)

Tomáš Eisner (trenér Chomutov): „Z jedné strany se na páteční zápas těšíme, z druhé cítíme určitou nervozitu – přece jen jde o premiéru v nejvyšší soutěži. Čekáme, že přijde hodně fanoušků, a uděláme vše pro to, aby to byla premiéra úspěšná,“ slibuje za celé družstvo trenér Tomáš Eisner.

Utkání DSK Levhartice Chomutov - BLK Slavia Praha se hraje v pátek 27. září od 19 hodin v Chomutově ve Městské sportovní hale.