17
16

týmoví lídři

Levhartice před školáky favorita kousaly

Zápas Chance Ženské basketbalové ligy pro školy byl sukces za 191 bodů. Už 260 soubojů neporažený ZVVZ USK Praha si ze středečního dopoledne odváží z území čtvrtých Levhartic Chomutov vítězství 115:76. V Městské sportovní hale je při tom sledovalo 853 převážně mladičkých diváků.

Klíčem k úspěchu bylo rozběhnout se. Nejprve to ukázaly Pražanky, za stavu 5:5 zrychlily hru a převedly třináctibodovou sérii. Na konci první čtvrtky ale přišlo jejich polevení, Levhartice hnané školáky zabojovaly. Druhou čtvrtinu zahájily několika protiútoky, jejich série 8:0 přinesla snížení na 22:29. Eliška Brejchová se na tom podílela nejprve trojkou, následně si vykoledovala nesportovní faul, potrestán však byl jen jednou šestkou.

USK čekal na své body tři a půl minuty, aby domácí nadšení zbrzdil sérií trestných hodů. Že se s euroligovým týmem dá přinejmenším v některých úsecích zápasů hrát, však Chomutov ověřoval i nadále. Po dvou kontrech Valentýny Kadlecové to bylo 30:36 - a šance domácích na další snížení zůstala nevyužita. Až Brionna Jones a Valériane Vukosavljevič vrátily hru USK na koleje. Druhá jmenovaná završila půli pěti body v řadě, ve druhé desetiminutovce se blýskla 11 body. Pro favorita to i tak byla jedna z nejhorších čtvrtin v sezoně, dílčí prohra 22:23 je pro něj milosrdná. Trápení po reprepauze dokreslovaly hádky zahraničních hvězd se sudími.

Po poločase 37:51 se očekávala změna. A skutečně k ní došlo. Týmy se pustily do přestřelky, což vyhovovalo hostujícímu celku. Ve 23. minutě to bylo 41:62, ve 25. už 43:68.

Do nerovného souboje se šampionkami se odvážně pouštěla devatenáctiletá rozehrávačka Jesika Maud Hibalová. Při nájezdech ukázala šikovné ruce a proti klubu, ve kterém s basketbalem jako minižákyně začínala, se blýskla novým osobním maximem 14 bodů. Poprvé v ligové kariéře nastřílela dvouciferný počet bodů. Její kousky však přinášely jen dočasná snížení.

Rozdíl ve skóre narůstal i ve čtvrté části. Z 53:80 na jejím počátku bylo 63:100 ve 35. minutě. A 76:115 po skončení zápasu. Svá osobní střelecká konta si v poslední části, za kterou padlo 58 bodů, navyšovaly především domácí NaJai Wynn-Pollard a hostující Simona Sklenářová.

Střelkyní zápasu byla pražská pivotka Brionna Jones s 37 body, jedná se o nejlepší počin sezony, který překoná i nedávných 36 bodů královéhradecké Pamely-Therese Effangové. Sklenářová ji doplnila 19 body, Valériane Vukosavljevič 18 body, z toho 16 už za první půli. Alyssa Thomas nastřádala 16 bodů, 10 doskoků a pět asistencí.

Nejlepší kanonýrkou Chomutova se nakonec stala Wynn-Pollard, s 18 body odsunula dlouho vedoucí Hibalovou. Eliška Brejchová a Valentýna Kadlecová se zasloužily o 12 bodů.