21.0

#22
11.0

Do finále poháru míří jako první suverénní Žabiny

Druhý tým tabulky Chance ŽBL, Žabiny Brno, potvrdil své kvality i v prvním semifinále FINAL 4 Českého poháru basketbalistek v Chomutově, v němž v roli obhájce trofeje rozdrtil SBŠ Ostrava 97-56 a postoupil do nedělního finále, které bude na programu v 16 hodin.

Už první poločas si vzaly Žabiny pod jednoznačný patronát, když jejich ukrutný presink donutil SBŠ už v první čtvrtině k osmi ztrátám, brněnský celek tak těžil snadné body a po 7 minutách vedl už 18-4, veden osmi body reprezentantky Stoupalové. V rytmu bubeníků brněnského fanklubu Žabiny dotáhly úvodní dějství až k náskoku 22-9 se 14 body zpod koše.

Ostravanky se pak dočasně vzchopily, omezily ztráty a zejména Smutná s Wilkinson snížily až na 38-25. Jenže stačilo pár útoků a Žabiny pod vedením Stoupalové opět obnovily vládu nad utkáním (46-25), načež poločas vyhrály 49-30 zejména díky výraznému náskoku v produkci zpod koše (22-10).

Ve třetí čtvrtině pokračující vodopád ostravských ztrát způsobil už více než třicetibodový rozdíl a Žabiny i při hromadném střídání bez potíží udržovaly více než komfortní vedení.

Jejich střelecké pole sytily Stoupalová (18), Holmes (15), Záplatová (12), Hamzová a Vondráčková (po 10). Za Ostravu dvojciferně korigovala jen vůdčí postava týmu Smutná, která i díky čtyřem trojkám vysázela rovných 20 bodů. Pro Žabiny hovořily lepší ztráty (11-28), doskoky (48-36), body zpod koše (42-16) i z druhých šancí (21-3).

Viktor Pruša (kouč Žabiny Brno): „My jsme si v šatně před zápasem jednoznačně řekli, že nebudeme nic podceňovat, chceme zůstat pokorní a jít krůček po krůčku a odehrát naplno celých 40 minut, s čímž často míváme problémy, že někdy trochu vypínáme a hrajeme jen, co potřebujeme. Dnes jsme s výjimkou druhé čtvrtiny, kde jsme inkasovali 21 bodů, položili na obranné polovině základ k vítězství, k němuž nás dovedl ten čtyřicetiminutový výkon. Pokud jde o náš presink, je cíl ho mít takto náročný celý zápas po celém hřišti, a to, že si při tom hráčky někdy i říkají o střídání, je správně, protože na tom máme založenou hru, a ten útok je spojen právě s obranou, a pokud má hráčka strávit ten čas na hřišti opravdu efektivně, je to pro mě jen známka toho, že děláme, co máme. My jsme na to ale připravení. A jestli Natálie Stoupalová potvrdila své výkony z reprezentace? Ona má pořád prostor růst, teď se jen splácí, že na sobě pracuje a jako hráčka se posouvá. Ukázala, že na sebe bere tu zodpovědnost, ale v těžších zápasech to bude mít ještě daleko náročnější.”

Iveta Rašková (trenérka SBŠ Ostrava): „Zápas pro nás dopadl hůř, než bychom očekávaly. Věděly jsme, že nastupujeme proti favoritovi celého turnaje, ale chtěly jsme být důstojnějším soupeřem. Určitě tam na začátku byla nervozita, která poznamenala celý další průběh. Nedostaly jsme se vůbec do tempa a ten zápas se nám moc nepodařil. V případě Žabin není ani poznat, když vystřídají, jejich lavička je silná, mají velmi kvalitní hráčky, některé jsou i reprezentantky. Pro náš mladý tým je to dobrá zkušenost do budoucna a musí se s tím poprat i příště. Dnes bych individuálně nevyzvednula asi žádnou hráčku, protože jsme si daly nějaké úkoly, které jsme nesplnily. Při jakékoli rotaci v obraně nás Žabiny zkušeně potrestaly. Pro nás je ale už samotná účast na FINAL 4 úspěchem, je to pro nás historicky první start a chceme se poprat o bronz. Poslední dobou se potýkáme s hodně zraněními, dnes se nám dvě hráčky vrátily, hrály se sebezapřením, ale jsme tady a tu medaili si chceme odvézt.”

Žabiny Brno

V prvním semifinále na sebe narazí obhájce pohárového prvenství Žabiny Brno s SBŠ Ostrava. Ostravanky si ve čtvrtfinále oproti papírovým předpokladům poradily s KP Brno. V sobotní duelu budou mít zálusk i na městského rivala.

Upřímně je ale bude čekat ještě o něco složitější úkol. Žabiny zatím zažívají velmi povedenou sezónu. Srdnatě se bily v pohárové Evropě a v Chance ŽBL s jistotou okupují druhé místo tabulky. Ve vzájemných soubojích navíc mají pravidelně navrch. Výjimkou mohl být ten z loňského listopadu, kdy ještě před poslední desetiminutovkou bylo vše otevřené.

Naposledy se oba celky utkaly 19. února. To už byla ve formě ostravská Adéla Smutná. Třiadvacetiletá univerzálka začala sice kalendářní rok 2023 bodově vlažně, ale nyní má pětizápasovou šňůru s dvojciferným počtem nastřílených bodů, třikrát alespoň 20 a třikrát double double. Ten poslední z utkání proti Trutnovu byl opravdu monstrózní – 29 bodů a 16 doskoků.