#24
10.0

Asistence

Defenzivní bitva pro obhájce

Repríza loňského finále nepřinesla žádné ofenzivní hody. Oba celky se soustředily na obranu, a tak k vítězství stačilo domácímu celku jen něco málo přes 60 bodů. Tím spíš, že Nymburk nedokázal za 40 minut proti domácí obraně překonat hranici 50 nastřílených bodů. Středočešky přitom nezačaly vůbec špatně a udržely v první čtvrtině domácí na uzdě. Vyhrály jí dokonce 13:7. Jenže ZVVZ USK Praha nechtěl nic ponechat náhodě a hned v dalším dějství si vybudoval očekávaný náskok.

USK pak už vývoj zápasu kontroloval a nakonec si připsal více než dvacetibodové vítězství. Oba celky se potýkaly se střelbou za tři body. Domácí trefily pouze jednu z devíti pokusů. To Nymburk sice vsítil šest tříbodových košů, ale spotřeboval na to 28 střel. USK se mnohem častěji stavil na čáru trestného hodu, odkud vydoloval 22 bodů z 31 možných. To je o plných 18 více bodů než hosté.

Ivan Beneš, ZVVZ USK Praha: "Nymburk nás v první čtvrtině překvapil velmi dobrou obranou a přechodem do útoku a vytvořil si náskok, který si vytvořill skoro do poloviny utkání.Tam jsme se uklidnili a získali 15 bodový náskok, který jsme si udrželi až do konce. Dnes to bylo nadprůměrné ligové utkání."

Natália Hejková, ZVVZ USK Praha: "V této sezóně určitě nejnepovedenější utkání, střelecky velmi slaboučký. Obrana v prvních desezi minutách nebyla nic moc. Pak už jsme dobře bránili, ale stále jsme to hráli moc kostrbatě na koš a chtělo to hrát jednoduše."

Tereza Vyoralová, ZVVZ USK Praha: "Takže dnes pro nás ne moc vydařený zápas. Zezačátku jsme skórovaly pouze 7 bodů. V obraně jsme dostávaly jednoduché koše a v druhém poločase jsme se zlepšily v obraně, začly jsme přebírat a vypomáhat si. Koncentrovanější útok přinesl dobré střely a nakonec rozdíl dvaceti bodů je dobrým výsledkem."

Daniel Kurucz, DSK Basketball Nymburk: "USK vyhrálo zcela zaslouženě a gratuluji jim  k tomu. My jsme udrželi koncentraci v obraně v první čtvrtině, kterou jsme vyhráli. Poté si začali domácí lépe vypomáhat v obraně, my nakupili ztráty  a USK tam mělo volnou cestu ke koši. Klíčovým momentem bylo, že obě naše pivotky měly rychle po třech faulech a já tak musel rychle střídat za nižší hráčky, čímž nám odešel doskok.
Některé chyby nebyly na straně USK ani DSK Nymburk.."

12 24 36 4 7 10 23 16 28 22 44

Hráčky ZVVZ USK Praha a DSK Basketball Nymburk si připomenou jaro a duely o zlato z české nejvyšší soutěže. Mnoho se mezitím nezměnilo: tým z hlavního města zůstává jasným favoritem. Tohle klání je dnes také soubojem sestřenic, na straně USK sesterského dua Terezy a Veroniky Šípových, na straně středočeské jejich zkušenější příbuzné Lenky Šípové.

Mimochodem: nymburská „Šípa“ má za sebou výjimečný víkend, do koše MK Technic Brno nasázela 22 bodů, když se neminula ani z pole (8/8, z toho trojky 4/4), ani z trestných hodů (2/2). Zadaří-li se osmadvacetileté pivotce aspoň z poloviny, dostane se do českého střeleckého Top 50. Nyní má na kontě 2627 ligových bodů, padesátku uzavírá Jana Veselá s 2634 body.

Statistické zajímavosti se však týkají i dvou hráček USK. Ilona Burgrová ma na kontě 197 bloků, ještě před jubilejní dvoustovkou pokoří Mirku Vodrážkovou (198) a Evu Vítečkovou (199). Laia Palau si už v české lize zapsala 397 asistencí, za tři a kus sezony jí patří 34. místo v české ligové historii, překonala už i Lindsay Whalen, která za pět sezon v USK stihla 384 finálních přihrávek.