6.0
#30
10.0

Hausknechtová vůdkyní Žabin

Úvodní vítězství sezony vybojovaly Žabiny na domácí palubovce v nesnadném duelu se Slavií (78-68). Jeho strůjkyní byla nejvytíženější Brňanka a autorka 4 trojek a celkem 20 bodů (plus 4 zisky) Jana Hausknechtová, jíž sekundovala křídelní kolegyně Adamcová 15 body.

Jejich tým zápas urval trojkami (7-4) a 16 zisky z 20 ztrát Pražanek. Jedinou výraznější střelkyní Slavie byla Američanka Bellock, jež k 19 bodům přidala i 10 doskoků.

Její tým mohl díky výbornému vstupu doufat v lepší výsledek, avšak po 12 minutách se za vedení 19-33 zasekl a chorvatská guardka Buzov spolu s Adamcovou rozproudily domácí bodové zřídlo až k poločasovému obratu na 45-43. Když pak pod kotel přitopila i Hausknechtová, bylo z toho už rozhodné vedení 62-48 po 30 minutách.

Martin Stavěl (kouč BLK Slavia Praha): „Gratuluji domácímu týmu k vítězství. Bohužel se ukázalo, že první čtvrtina, co se týče útoku, nám vyšla až příliš snadno. Udělali jsme skoro 30 bodů, což se tady v Brně moc týmům nepodaří. Hráčky to měly okamžitě v hlavě, myslely si, že to takhle pravděpodobně půjde až do konce zápasu. Druhá čtvrtina byla naprosto odlišná, nicméně dobrý, pak přišel poločas…. Něco jsme si k tomu řekli, ale třetí čtvrtina byla ještě horší než ta druhá. To, že jsme špatně bránili, to už se s námi víceméně vezlo od druhé čtvrtiny, nicméně nám ještě odešel útok. Dokud jsme hráli během prvního poločasu rychle, tak jsme dávali jednoduché koše, jakmile jsme ale začali hrát profesorsky, tak jsme ty koše nedávali. Nechodili jsme si pro fauly, nebyli jsme aktivní na útočném doskoku a zejména nás úplně nejvíc pohřbily jako nejdůležitější faktor ztráty – udělali jsme jich 20, některé byly vynucené, ale minimálně polovina byla naprosto nevynucených, hloupých a zbytečných. To je ten největší důvod, proč jsme prohráli. Domácí tým hrál s větším nasazením.“

Viktor Pruša (kouč Basket Žabiny Brno): „Já v první řadě děkuji za gratulace. Mně se zápas z hlediska výsledku hodnotí velmi dobře. Cením si toho, jak jsme utkání byli schopni ovlivnit. Měli jsme špatný vstup do zápasu, hlavní problém, na který jsem hráčky upozorňoval, byl náš přechod do obrany, dostávali jsme laciné koše z protiútoku. Ve druhé čtvrtině jsme si řekli, že zatlačíme v obraně, což se nám hrozně vyplatilo. Trošku jsme zvýšili rotaci hráček, čímž docházelo ke ztrátám hostů. Dali jsme celkem 16 bodů ze ztrát soupeře, což určitě hodně nakopne. Po poločase přišel zase nějaký náš entuziasmus a snaha hrát trošičku po hloubky, bodově jsme se začali prosazovat i z dálky - i přesto, že přišel trošku útlum po zařazení zónové obrany soupeře, kdy jsme sice trefili první střely, ale potom nám střelba odpadla. Závěr jsme si trochu zdramatizovali hloupými chybami, ale jsem rád, že jsme to ustáli. Jsem taky rád, že na hřišti byly všechny hráčky, i když některé s menší minutáží, ale holky si to hodně odbojovaly. Ceníme si hodně tohoto vítězství a doufám, že nás to nakopne. Taky bych chtěl poděkovat fanouškům, protože opět byla plná Rosnička a to je pro nás obrovsky dobrá zpráva. Zároveň všechny zvu na další domácí zápas proti Hradci Králové v sobotu v 16:30.“

4 35 39 2 11 8 20 19 21 68 68

V minulém ročníku se Sára Krumpholcová pouze mihla kádrem Techniku Brno, letos se světová jednička i šampionka z 3x3 vrací do mateřských Žabin Brno. Na Rosničce se sejde mimo jiné s Kateřinou Galíčkovou, pro změnu juniorskou vicemistryní světa ve 3x3. Premiéru v nejvyšší soutěži absolvuje také Kristýna Navrátilová, jež v létě reprezentovala Česko na akci Basketball Without Borders. Po třech letech se do kádru Žabin vrací Chorvatka Tea Buzov.

BLK Slavia Praha sice přišla o Krystal Vaughn, zato z KP Brno přetáhla jinou americkou tahounku Steph Madden. Dalšími zahraničními posilami jsou Kristi Bellock a Dominika Rusiňáková. Z Karlových Varů do pražského celku přestoupila Andrea Andělová.