20

Žabiny Brno
KP Brno

Brněnské derby rozhodlo až prodloužení

KP Brno dokázalo vyhrát brněnské derby a vrátit částečně Žabinám porážku ze semifinále posledního ročníku ŽBL, když na Rosničce zvítězilo po dramatické bitvě 83:73 po prodloužení.

První poločas byl ve znamení dvou rozdílných čtvrtin, když ta první patřila Žabinám a druhé spíše KP. Domácí hráčky skvěle zvládly závěr první desetiminutovky, když od stavu 11:12 opanovaly poslední čtyři minuty a získaly si mírné vedení. Opřít se mohly hlavně o skvěle střílející Michaelu Vackovou. Díky dvěma rychlým košům Petry Záplatové pak utekly dokonce na plus 13. V tu chvíli ale KP zapnulo v obraně, nutilo Žabiny k těžkým střelám a Královpolanky postupně začaly stahovat. Do přestávky se dostaly na rozdíl tří bodů.

Dramatický zápas pokračoval i po přestávce. KP na začátku třetí čtvrtiny šlo krátce do vedení, pak však ve výborné atmosféře Žabiny zabraly a vedly až o devět bodů. To znovu hostující Královopolanky nerozhodilo a trojkou těsně před koncem čtvrtiny je znovu přiblížila na dostřel Gabriela Andělová. Domácí v bílých dresech měly v úvodu poslední čtvrtiny problémy se střelbou, když na první koš čekaly téměř pět minut, ale ani soupeřky jim nedokázaly nijak výrazněji utéct. V dramatické koncovce vedly Žabiny po šestkách Kateřiny Zohnové 90 sekund před koncem o dva body, na druhé straně ale po chybě obrany kontrovala trojkou Andělová. Půl minuty před koncem měla šanci otočit skóre domácí Michaela Vacková, ale proměnila jen jednu šestku a muselo se tedy do prodloužení.

Střelecké trápení a skvělé obrany na obou stranách pokračovaly i v nastaveném čase, a tak se hrdinou stala slovenská pivotka ve službách KP Veronika Remenárová. Ta prolomila bodové „ticho“ po dvou minutách důležitou trojku, krátce poté přidala trestný hod, po druhém neúspěšném pomohla vybojovat míč a Michaela Stará prakticky rozhodla zápas. Žabiny ještě bojovaly, první koš v prodloužení ale daly až necelé dvě minuty před koncem z šestky, a to už na zvrat nestačilo.

Hvězdou zápasu byla pro vítězky Gabriela Andělová s 18 body, na čtrnácti se shodly Michaela Stará a Gabrielle Green. Poražené vedla s 15 body Petra Záplatová, ta se ale v závěru prodloužení vyfaulovala.

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Utkání jsme špatně začali, hráčky, které přišly z lavičky nicméně přinesly novou energii, dokázali jsme se dostat zpátky do zápasu. Udrželi jsme koncentraci 40 minut, neprohráli jsme o dvacet třetí čtvrtinu, jak je naším zvykem, a měli jsme vyhrát v základní hrací době. Kdyby Greenová dala jednoduchý dvojtakt, tak jsme nemuseli jít do prodloužení."

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Já k tomu můžu řict jedinou věc. My jsme si to dneska prohráli sami. V obranné fázi jsme neudělali příliš chyb, věděli jsme, co od KP očekávat, problém je, že jsme míč hodili devětadvacetkrát KP do ruky a oni z toho vytěžili 28 bodů. Ve druhém poločase jsme se navíc začali trápit v útoku, z hráček trochu padala zodpovědnost, útoky nám končily velmi krkolomně.“

14 30 44 3 25 21 20 21 24 102 83

První městské zápolení této basketbalové sezony je zde. Souboj Žabin Brno a KP Brno přišel o nálepku „velké derby“, Teamstore Brno se totiž do sezony nepřihlásil. V minulém ročníku svědčily duely mezi Žabinami a Královopolankami hostům, ti vyhráli pět ze sedmi utkání - včetně rozhodujícího pátého semifinále (v něm uspěly Žabiny).

KP si ve čtvrtek odvezl z haly InvestInTheWest ENEA Gorzów eurocupovou porážku 57:93 a zraněnou Evu Kopeckou navrch, Žabiny v CEWL rozebraly CSM Satu Mare 105:65. Pohoda je tedy na straně týmu z Rosničky.

Jakub Gazda (asistent trenéra Žabiny): „V posledních třech letech byly naše vzájemné zápasy, ať už ty v základní části nebo v play-off, tím zajímavějším, co mohla ŽBL nabídnout. Tentokrát nás čeká relativně dost pozměněný kádr KP, od nového trenéra až přes čtyři nové hráčky, takže ta představa, co nás v neděli čeká, je o něco neurčitější. Určitě ale půjde o zajímavý a vyrovnaný zápas, ve kterém budou rozhodovat detaily. My se po méně šťastném vstupu do ŽBL v současné době vezeme na vítězné vlně šesti vyhraných zápasů v ŽBL, EWBL a CEWL v řadě a určitě nemáme v plánu v neděli tuto sérii přerušovat.“

Utkání Žabiny Brno - KP Brno se hraje v neděli 20. října od 17 hodin v Brně v hale Rosnička a jeho součástí bude i repotáž Tomáše Budky a štábu RENOMIA ŽBL, kterou uvidíte na sociálních sítích i webu zenskybasket.cz.