#12
8.0

Asistence

Defenzivní drama znovu pro Žabiny

Přesně týden po pohárovém semifinále se znovu střetly v napínavé bitvě brněnské celky KP a Žabiny. V duelu hraném netradičně v menší hale Vodova ve spolupráci s házenkářským týmem KP se rozhodovalo podobně jako před týdnem v Kutné Hoře až v koncovce a znovu ze zápasu vyšly lépe Žabiny, které zvítězily tentokrát 59:55.

Přitom úvod zápasu vyšel domácím Královopolankám skvěle. Žabiny působily po poháru i středečním duelu v Belgii v rámci Středoevropské ligy unaveně a po sedmi minutách ztrácely 8:16. Pak se však začala prosazovat hrdinka pohárového víkendu Petra Záplatová a dvěma trojkami pomohla v úvodu druhé čtvrtiny ke srovnání na 22:22. Záplatová byla k nezastavení a další trojkou a košem poslala Žabiny do trháku. Až šestibodové vedení hostujícímu týmu nevydrželo, ale nejtěsnější náskok si svěřenkyně trenéra Pruši do přestávky přenesly.

Bitva pokračovala i po přestávce, když se v defenzivní podívané ani jeden z týmů nedokázal dostatečně prosadit. Královopolankám vyšel výborně přelom třetí a čtvrté čtvrtiny a šest minut před koncem poslala Michaela Stará svůj tým do čtyřbodového vedení. V tu chvíli však zavřely Žabiny svou obrannou polovinu a bod po bodu otáčely skóre. Srovnala Klára Křivánková a pak čtyřmi šestkami otočila Beáta Adamcová. Stará ještě svými trestnými hody korigovala, ale pak Nizozemka van Grinsven obdržela technickou chybu a dovolila Adamcové dalšími třemi šestkami zápas definitivně rozhodla.

Střelkyní vítězek byla se 17 body Petra Záplatová (4 trojky), čtrnáct přidala Justina Matuzonyté. Ve střelecky protrápeném odpoledni z obou stran nestačilo KP třináct bodů Staré, jedenáct Emily Potter ani deset Gabi Green.

10 34 44 2 13 10 20 20 21 63 59

První derby této sezony mezi KP Brno a Žabinami Brno dopadlo lépe pro Královopolanky (83:73 po prodloužení), o minulém víkendu se však lépe předvedly Žabiny, když na cestě k titulu v Českém poháru nad svým městským rivalem v semifinále uspěly 82:71. Třetí duel tak určí královny Brna. Gabriela Andělová, rozehrávačka KP Brno, je na 987 bodech a má slušnou šanci posunout se po derby za tisícovou hranici.

Z důvodu víkendového turnaje futsalistů o postup na MS se sobotní brněnské derby v rámci 15. kola RENOMIA ŽBL přesouvá na do vedlejší haly. Hraje se i tak v sobotu od 15:30, jen čeká Královopolanky duel se Žabinami ve starší a menší hale. Domácí KP se přesouvá do jiného prostředí už od středečních tréninků a domluvilo se i na spolupráci s královopolským týmem házenkářů, působícího v nejvyšší soutěži házené.

Jednotné vstupné na oba duely za pouhých 40,- Kč (permanentkáři obou oddílů mají vstup volný na obě utkání, stejně jako všichni účastníci futsalové kvalifikace, kteří se chystají oba celky z Králova Pole podpořit), propojení pověstných basketbalových i házenkářských fanklubů Kéniku a zejména účast zdravotně postižených uživatelů Centra Kociánka, kterým bude poskytnutý nejenom potřebný prostor a zázemí, ale také speciální občerstvení.

V krátké pauze mezi oběma zápasy dojde navíc ke společnému focení basketbalistek s házenkáři a také ke krátké prezentaci futsalové reprezentace (se soutěží o vstupenky zdarma), která nedělním soubojem se Slovinskem (18:00) zahájí svoji brněnskou pouť o MS v Litvě. Součástí basketbalového derby budou samozřejmě i tradiční soutěže a doprovodný program.

„Česká futsalová reprezentace si velmi váží vstřícnosti basketbalového klubu KP Brno a České basketbalové federace, kteří pomohli s přeložením ženského basketbalového derby do menší haly na Vodové. Díky uvolnění velké haly jsme mohli položit televizní palubovku a nebyl narušen program všech čtyř reprezentací. Věříme, že si fanoušci brněnské derby užijí. My jsme pro ně přichystali do tomboly zajímavé dárky a vstupenky na futsalovou kvalifikaci,“ vzkázal předseda Svazu futsalu ČR Otakar Mestek.

Utkání KP Brno - Žabiny Brno se hraje v sobotu 1. února od 15:30 v Brně ve Vodově ulici, netradičně ve vedlejší hale.