6.0
#1
4.0

Žabiny se vrací na pohárový trůn

Brněnské Žabiny se po roční odmlce vrací na trůn šampionek Českého poháru žen. Osmnáctý titul v klubové historii, a pátý v zápisech samostatné české soutěže slaví popáté, když v nedělním finálovém duelu přehrály městského rivala KP Brno 74:70. Nejužitečnější hráčkou Final 4 byla zvolena střelkyně Žabin Michaela Vondráčková.

První poločas byl ve znamení náporu Žabin, když se hostující hráčky snažily setřást soupeřky dříve, než dojde do vyrovnané koncovky, ve které by měly mít Královopolanky více fyzických sil. Hned dvakrát si dokázaly svěřenkyně trenéra Viktora Pruši vybojovat dvouciferný, konkrétně desetibodový náskok, dvakrát o něj ale přišly. Poprvé na přelomu obou čtvrtin, kdy Rebecca Akl nastartovala divokou střelou nápor KP za vyrovnáním. Žabiny hlavně díky velmi dobře střílející Brie Holmes znovu utekly, náskok ale neudržely a do šaten šly oba celky po dvaceti minutách s vyrovnaným skóre.

Třetí čtvrtina odpovídala dosavadnímu průběhu, když se po pěti minutách vyrovnaného skóre Žabiny znovu zlepšily a odpoutaly se od soupeřek, čímž si deset minut před koncem znovu získaly dvouciferný náskok. Krásný zápas byl i plný emocí, létaly technické chyby i tvrdé fauly, v hledišti to častou bouřilo po odpískaných faulech i přesných střeleckých pokusech. KP to ani při třetí dvouciferné ztrátě v zápase nezabalilo, vyždímalo ze sebe poslední zbytky sil, a ještě jednou duel zdramatizovalo. Dál, než na rozdíl tří bodů v poslední minutě to ale nešlo, a i přes malé zmatky si Žabiny titul pohlídaly. KP Brno slaví sedmou medaili z Českého poháru v řadě, Žabiny střídají zpět na trůnu poslední šampionky ZVVZ USK Praha.

Výborné finále odehrála Bria Holmes, která táhla Žabiny klíčovými koši a celkem nastřílela 21 bodů, ke kterým přidala i 8 doskoků, šestnáct dodala přes celý víkend skvěle střílející Michaela Vondráčková. Královopolankám nestačilo 20 bodů Natalie Kucowski, čtrnáct bodů vsítila Rebecca Akl, která odehrála plných čtyřicet minut.

Jakub Nevrlý (asistent trenéra KP Brno): „Možná došly síly. Chybělo nám pět bodů, abychom to otočili. Vyhrál prostě tým, který dal víc bodů než my. Bylo to krásné finále podle mě. Pod košem nás zlobila Grigalauskyté, ale nemyslím si, že by to bylo to rozhodující. Na začátku jsme nechali volné pozice Míše Vondráčkové, která je trefila, i když jsme na ně upozorňovali a potom Bria Holmes zahrála výborný zápas, tlačila to do koše a nepodařilo se nám ji zastavit.“

Viktor Pruša (trenér Žabin Brno): „Říkal jsem i holkám, že jsme schopni hrát skvělý basketbal, kdy opravdu dominujeme, ale potom přijdou výpadky z koncentrace, kdy se spíš porážíme sami, než že by nás někdo přehrával. Bylo to stejné včera i dnes. Hráčky skvěle bojovaly po tom mentálně i fyzicky vyčerpávajícím zápase, šly úplně na dno a ukázaly, jak jsou silné. Taková vítězství jsou pak nakonec cennější, než kdyby to bylo 40 minut jednoznačné. Dřív jsem takové zápasy zvládal hůř, teď už se snažím to rozdýchávat a vím, že když se stane chyba, tak jsou nejvíc dole hráčky a můj negativní přístup jim nepomůže. V poločase jsem jim říkal, že v takových úsecích mi jich je hrozně líto, že si nahrají náskok a pak o něj lacině přijdou. Mám v ně důvěru, že přijdou s odpovědí.“

1 Rebecca Akl 40:00 2/8 3/8 1/1 0 2 2 0 6 0 2 2 4 7 14
3 Karolína Fadrhonsová 0:00 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Michaela Stejskalová 29:57 3/8 0/0 2/3 0 0 0 0 2 1 2 3 2 4 8
5 Eva Kopecká 29:55 5/7 0/3 1/1 2 2 4 0 5 2 2 1 3 13 11
7 Petra Malíková 33:31 4/6 0/3 3/4 1 2 3 0 5 1 2 3 2 13 11
8 Lucia Hadačová 8:48 0/1 0/0 0/0 3 0 3 0 0 1 0 2 0 5 0
10 Terezie Křenková 0:00 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Ludmila Dudáčková 26:16 3/8 0/0 0/2 0 8 8 0 1 0 2 1 4 3 6