Žabiny Brno
19

Žabiny Brno

Drama s prodloužením vykouzlilo derby

Reklamu na ženský basketbal ukázalo fanouškům druhé semifinále RENOMIA Final 4 Českého poháru žen mezi Žabinami Brno a Hradcem Králové. Duelu nestačilo ani klasických čtyřicet minut, muselo se prodlužovat a v nastavení byly šťastnější Brňanky, které po výhře 87:81 vyzvou v nedělním finále městského rivala KP. Hradec se utká o bronz se Slovankou.

Druhé semifinále bylo opravdu bitvou se vším všudy, které připomínalo čtyři dny starý vzájemný souboj mezi oběma celky v ligové soutěži. Hradec po většinu zápasu vedl, maximálně však o sedm bodů a v důležitých chvílích vždy Žabiny zapnuly, využily svou hlavní sílu – hru pod koš a vrátily se zpět do hry. Přesně tak vypadal závěr poločasu, kdy Žabiny utekly ze sedmibodové ztráty minisérií 8:0, jenž vyvrcholila divokým košem s klaksonem Michaely Vackové, která poslala svůj tým do poločasového vedení.

Krátce po přestávce byl nejdelší úsek, ve kterém vedly Žabiny, jenže znovu maximálně o čtyři body, krátce na to si zpět převzal iniciativu Hradec, který působil více koncentrovaně, a i v okleštěné sestavě šel zpět do vedení. Žabiny navíc osm minut před koncem přišly o vyfaulovanou Petru Záplatovou a nevypadalo to s nimi dobře. Koncovka čtvrté čtvrtiny byla hra trestných hodů, které dávaly Žabinám šanci na výhru, minutu a půl před koncem však vyrovnala Karolína Šotolová skóre a další koš přes velkou snahu už nepadl. Prodloužení odstartoval Hradec dvěma trojkami, které je posunuly hodně blízko finále, v důležité chvíli však zaúřadovaly zahraniční posily Žabin Američanka Holmes a Litevka Grigalauskyté, které otočily skóre a pečetily postup Brňanek.

Střeleckou hvězdou duelu byla s 27 body hradecká Pamela Effangová, která přidala i 7 asistencí, na druhé straně jí kontrovala Michaela Vondráčková, jež zvládla 22 bodů.

Romana Ptáčková (trenérka Hradec Králové): „Rozdíl byl podle mě úplně jasný a viditelný. Soupeř má obrovskou výškovou převahu, mohl si dovolit daleko více pracovat ve vymezeném území nejen z pozice čtyřky a pětky, ale i z trojky. My jsme sbírali jeden faul za druhým. Dokážu pochopit, že musíme udělat něco navíc, abychom tam míč nedostaly, někdy si faulem pomůžeme, ale ani nevím, jestli jsme v poslední čtvrtině a v prodloužení střílely jeden trestný hod, a to jsme se snažily o hru do vnitřního území. Devětatřicet trestných hodů Žabin je pro mě šílené číslo, ale část je pro mě zapříčiněná tou nízkou sestavou. Pak se to zlomilo strašnou únavou. Holky dělaly, co mohly, bohužel nás zápas nezastihl v dobrém zdravotním rozpoložení. Míša Matušková odehrála kvůli kolenu možná patnáct minut, Kája Šotolová proležela noc s nemocí a hrála s obrovským sebezapřením. Víme ale, že když budeme zdraví, tak můžeme se Žabinami hrát. Nemám od svého týmu strach, že by nebyl motivovaný, každý do toho dá maximum, ale bude to přes obrovskou únavu.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Vypadalo to všelijak, ale vzhledem k tomu, jak se zápas přeléval, tak jsem pořád věřil, že vyhrajeme. V takovýchto zápasech a při takhle rychlém vývoji se může stát cokoliv. Bylo důležité, že jsme pořád věřili. Měl jsem trochu dejavu z před dvou let v Kutné Hoře, kde se hrály dokonce dvě prodloužení, tam jsme taky prohrávali. Z hráček jsem cítil, že to nevzdávají, což bylo důležité. Hradec má hru založenou na enormní agresivitě, zápasy s Hradcem vždycky vypadají takhle a když je takhle agresivní hra, tak se množí ztráty. Přišli jsme o Petru Záplatovou, která je naše druhá rozehrávačka, tak to celé spadlo na Elišku Hamzovou. Dodrželi jsme v prodloužení naší filosofii, kterou jsme si stanovili před zápasem i v prodloužení v těžké situaci. Finále bude ohromně těžké, čeká nás přes noc hodně práce, musíme maximálně zregenerovat a já věřím, že tam zase necháme naprosto všechno.“

1 Simona Fišerová 32:25 5/9 1/2 0/0 2 8 10 0 5 1 3 1 5 17 13
5 Natálie Vlčková 0:00 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Charlotte Velichová 5:30 1/3 0/2 0/0 1 1 2 0 0 0 0 0 2 -2 2
7 Karolina Šotolová 26:49 1/2 1/1 0/0 1 4 5 0 1 0 1 1 2 8 5
9 Michaela Matušková 12:13 1/1 0/3 0/0 0 0 0 0 1 1 0 2 2 1 2
11 Kristýna Čuperková 38:34 1/9 4/6 2/4 1 3 4 0 4 3 5 5 5 10 16
14 Klára Vojtíková 19:22 1/1 0/1 2/2 1 3 4 1 0 4 1 3 3 11 4
17 Lucie Bolardtová 13:25 1/2 1/2 0/0 1 0 1 0 0 0 0 0 5 -1 5