16
16

Žabiny Brno

Žabiny ve vyhecované bitvě zaskočily Hradec

V souboji dvou celků s vysokými cíli pro letošní sezonu přehrály Žabiny Brno Hradec 77:64 a jsou i po druhém utkání sezony neporažené.

Jeden z očekávaných šlágrů kola diváky nezklamal. Brňanky jako by se na začátku zápasu zapomněly v šatně a Klára Marečková ve třetí minutě zvyšovala na 10:0 pro Hradec. Teprve poté prolomila prokletí na straně Žabin Michaela Vacková košem s faulem. Lvice pokračovaly v náporu, vedly až 18:5 a Brno mohlo být rádo, že je v závěru čtvrtiny dotáhla Matuzonyté na rozdíl sedmi bodů.

Druhá čtvrtina odstartovala v obráceném gardu, Brno dalo rychlých osm bodů a dostalo se zpět do hry. Do přestávky to byla bitva plná falů, trestných hodů a rozkouskované hry, ale Hradec i tak udržel nejtěsnější vedení. Ve třetí desetiminutovce šly Žabiny poprvé do trháku, pak se ale skóre hodně přelévalo ze strany na stranu, tentokrát už ale byly mírně vpředu domácí hráčky.

Závěrečná desetiminutovka pak už byla jednoznačně v rukou Brna, které šlo osm minut před koncem poprvé do desetibodového náskoku, Hradec dokázal za posledních deset minut vstřelit jen dvanáct bodů a blíž, než na devítibodový rozdíl se už nedostal.

Hvězdou zápasu byla Litevka ve službách Žabin Justina Matuzonyté, která si připsala 16 bodů, čtrnáct doskoků a deset získaných faulů. Třináct bodů přidala Marques Webb. Lvicím nestačilo 13 bodů Michaely Matuškové ani 12 bodů a 11 doskoků Kláry Marečkové.

Jan Bobrovský (asistent trenéra BK Žabiny Brno): „Je velkou škodou, že utkání, které bylo po našem ospalejším začátku vyrovnané, narušilo chování Hradeckých fanoušků, kteří byli podporováni Hradeckou střídačkou. Moc si ceníme toho, že se holky po nešťastném začátku (5:18) dostaly zpět do utkání, i když se nevyvarovaly některých zbytečných chyb při obranném doskoku a taktéž obraně hry 1na1. Myslím, že za velkou bojovnost a plnění taktického plánu jsme si dnes výhru jednoznačně zasloužili a o rozhodčích to skutečně nebylo.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Hradec Králové):„Ne vždycky dobrý úvod znamená, že se takto bude dařit celé utkání, to je jedna věc. Teď, kde jsou příčiny. Určitě i v našem týmu, kdy jsme ztratili koncentraci, ale vrátila bych se k tomu, že domácí lavička první čtvrtinu komentovala prakticky každých 30 vteřin písknutí nebo nepísknutí rozhodčích. Byla za to potrestána dvěma technickými chybami, ale zdá se mi, že rozhodčí markantně potom změnili měřítko pískání, možná na obě strany. Neříkám, že to bylo tak, že pískali pro jednoho z týmů, ale začalo se pískat mnohem víc, začal se pískat každý dotek, což si myslím, že poznamenalo víc nás, protože naše pivotky vlastně všechny měly do poločasu po třech faulech a bohužel ustoupily z aktivnější obrany. Nás to vyvedlo z koncentrace, pak už jsme opravdu nepodávali dobrý výkon, odešla nám střelba a myslím, že se ztratila koncentrace tím, že zápas byl rozkouskovaný a hodně se tady dohadovalo. Je fakt, že se musíme v určité chvíli soustředit pořád dál na naše výkony a bohužel ty naše výkony šly od desíti k pěti.“

18 28 46 2 12 5 16 24 33 43 64

Žabiny Brno si přivezly jasnou výhru nad SBŠ Ostrava, Sokol Nilfisk Hradec Králové zase rozebral Slovanku MB. Ovšem teprve nyní se ukáže, jak na tom oba celky toužící po české medaili vlastně budou.

Pod zvláštním dozorem se ocitne hradecká Pamela-Therese Effangová. Někdejší juniorská reprezentantka se s 20 body stala hlavní střeleckou postavou úvodního kola ŽBL. A protože celkově je na 994 bodech, v Brně ji nejspíš čeká takové menší jubileum.

Utkání Žabiny Brno - Sokol Nilfisk Hradec Králové se hraje v sobotu 6. října od 17 hodin v Brně v hale Rosnička.