Žabiny Brno
16

Žabiny Brno

Vítězný návrat Zohnové

Bývalá reprezentantka Kateřina Zohnová oslavila vítězný návrat do ŽBL, kde chyběl více než deset let. Při svém debutu na palubovce Trutnova, odkud před lety odcházela do zahraničí, pomohla 11 body Žabinám k přesvědčivé výhře 89:61. Brňanky trápí široká marodka a v novém roce se jim příliš nedaří, cenná výhra je ale posunula na páté místo tabulky o jedinou výhru za Hradec Králové a Nymburk.

Trutnov je v letošní sezoně hlavně na domácí palubovce velmi silný, Žabiny však nepodcenily přípravu, na svého soupeře od začátku vlétly a už po pěti minutách si získaly dvouciferný náskok. Skvěle bránili Brittany Carter, oporu Trutnova, nepustily soupeřky do rychlého protiútoku a postupně navyšovaly rozdíl ve skóre. V poločase to bylo o 23 bodů a zdálo se být rozhodnuto. Východočešky sice po přestávce zabraly a dokázaly vyhrát třetí čtvrtinu, ale na víc už jim nezbyly síly a Brno si pohlídalo výhru.

Čtyřiatřicetiletá Zohnová stihla 11 bodů za 16 minut hry. Její spoluhráčka Marques Webb byla s 19 body nejlepší střelkyní zápasu, Michaela Vacková zaznamenala double double za 14 bodů a 13 doskoků. Trutnovská Jordan Adams zapsala 17 bodů a 15 doskoků, Carter dala 14 bodů.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov):„Žabiny dominovaly hned od začátku. Sebraly nám největší zbraně. Byly velice dobře připraveny na náš rychlý protiútok, v prvním poločase vzorově eliminovaly Brittany Carter. Navíc se k tomu přidala naše střelba z tříbodové vzdálenosti 0/15 v prvním poločase, to mluví za vše. Žabiny vyhrály zaslouženě, rozhodly už v první půli, na zápas se hodně dobře přichystaly. Ve druhé půli jsme ještě chtěli zahýbat s výsledkem, přidali jsme na agresivitě v obraně, vyhráli třetí čtvrtinu. Ale v poslední čtvrtině se ukázala širší rotace Žabin. Na nás bylo ukázkově vidět, jak moc nás zasáhne, když se zraní hráčka základní sestavy.“

Viktor Pruša (trenér Basket Žabiny Brno):„Vítězství je pro nás strašně důležité, obzvláště po naší šňůře porážek v novém roce. K zápasu jsme přistoupili s respektem s ohledem na výsledky, kterých obrovsky bojovné a velmi dobře vedené družstvo Trutnova v sezoně dosáhlo. Jsem rád, že jsme utkání zvládli a potvrdili roli favorita. Až na výjimky jsme udrželi koncentraci celou dobu. Hráčky výborně respektovaly taktický plán, který jsme si dali. Až na malé chybičky jsme eliminovali největší zbraně soupeře. V útočné činnosti jsem byl rád za body z rychlého protiútoku a vysoký počet asistencí. Katka Zohnová hned v prvním zápase ukázala, že je hráčkou obrovského kalibru s velkými zkušenostmi a inteligencí, která neztratila nic ze své rychlosti. Bylo vidět, jak chytrý je to hráč, s jakým klidem a lehkostí hraje. Bude pro nás obrovskou vzpruhou.“

12 27 39 1 12 6 16 19 24 84 89

Asi jen málokdo věřil, že se Kateřina Zohnová ještě někdy vrátí do české nejvyšší soutěže. A přece. Ve 34 letech a po deseti zahraničních sezonách je zpět. Za Žabiny Brno nastoupí proti Lokomotivě Trutnov. Týmu, ze kterého v létě 2008 odcházela.

Utkání Lokomotiva Trutnov - Žabiny Brno se hraje v neděli 20. ledna od 17 hodin v Trutnově v hale v Komenského ulici.