16
20

Slovanka

Velké trio Chomutova doručilo historii

Městská sportovní hala v Chomutově se dnes večer ponořila do oceánu radosti. Tribuny naplněné pěti stovkami fanoušků bouřily a jejich Levhartice zachvátil pocit štěstí. Severočeský klub se poprvé dočká velké medaile z elitní basketbalové scény a k tomu si to v neděli od 16 hodin rozdá s brněnskými Žabinami o domácí pohárovou trofej. V dnešním druhém semifinále FINAL 4 i přes postupně chřadnoucí náskok uhájil těžce vydřené vítězství nad Slovankou (77-70). Tu čeká zítra od 13 hodin boj o bronz s Ostravou.

První půli dala ráz raketová úvodní pětiminutovka domácích Levhartic, které tu napojeny Velkým triem Wynn-Pollard - Krejzová - Kadlecová vypálily do trháku 16-0, když si na pomoc vzaly i čtyři ztráty Pražanek. Ty se ale vzápětí přece jen začaly zvedat z provazů a Coleman s Ondrouškovou je přitáhly po deseti minutách při vychladnutí soupeřek na 12-21.

Ve druhé čtvrtce se ještě dlouho týmy přetahovaly kolem desetibodové diference, až opět šikovné pivotky Wynn-Pollard a Krejzová odloučily Levhartice i pomocí těžby z útočných doskoků na poločasových 40-24. Slovanku tu táhla do podpalubí jen 26procetní střelba (trojky 12/1) i vyšší nános ztrát a téměř nulový počet bodů z druhých šancí.

Slovanka si pak vítězný šém nepřinesla ani z poločasové návštěvy kabiny, jen ztuha zakončovala a také ztrácela, až Chomutov posilován hlučnou kulisou svých věrných vyšplhal do vedení 54-31. Tam však povstala třemi trojkami teenagerka Svatoňová, která ještě Slovance vykřesala jiskérku naděje. Tu ještě posílily v závěrečném dějství Koucká s Coleman a domácí hráčky pod tlakem situace stále víc míjely i ze snadných pozic. Kadlecová si navíc připsala v útoku už čtvrtý faul a živou vodou politá Slovanka snížila čtyři minuty do konce na čtyři body.

Drama začalo vrcholit, technická stíhala technickou, až si Levhartice vzala na záda Wynn-Pollard, která i s fauly skórovala zpod koše a po vyfaulování opěrné Pražanky Domuzin dotlačila na útočném doskoku údernější Chomutov ke kýžené výhře, ač 80 sekund do konce už musela pro pět faulů povinně vystřídat.

Vítězky se nejvíc opřely o 27 bodů a 12 doskoků Wynn-Pollard, 14 bodů Krejzové a desítku Kadlecové. Za Slovanku řádily Coleman (19), Svatoňová (16+8 doskoků) a Domuzin (16). Na doskoku výkonnější Levhartice (52-40) si víc pomohly i z druhých šancí (17-4) a zpod koše (34-24).

Jozef Rešetár (kouč Levhartice Chomutov): „Samozřejmě jsme moc šťastní, zápas nebyl vůbec jednoduchý, byl z obou stran velmi bojovný. My jsme měli na začátku prakticky stoprocentní úspěšnost, ale pak se zvedl i soupeř, začal proměňovat a dostali jsme i dost bodů z trojek. Je jasné, že na finále jsme moc sil neušetřili. Navíc Žabiny mají velmi vyrovnaný tým, jaký kromě USK už nikdo v  lize nemá. Rozhodovat budou protiútoky a doskok.”

Petr Stavěl (asistent Slovanky): „Rozhodl už ten začátek. My se v závěru dostali na čtyři body, ale hráli jsme v užší rotaci a došly nám síly. Teď jsme čtrnáct dní trénovali v šesti lidech a bylo znát, že na zvrat už jsme neměli energii. Domácí to na konci odehráli zkušeně a rozhodla trojka Krejzové. Byla trochu škoda, že za celý první poločas jsme nebyli schopní trefit dál než zpod koše a trojky jsme začali dávat až v poslední čtvrtině. V zápase jsme postupně hráli disciplinovaněji, taky rychleji, trochu jsme i přitvrdili v obraně, ale pořád tam byly pasáže, kdy nás domácí tým přeskákal, zejména Pollard, a právě útočný doskok soupeře rozhodl. My na něj nechodili vůbec, naopak Chomutov z toho dával druhé třetí šance. Do utkání o bronz jdeme s tím, že chceme získat medaili, ani Ostrava nehraje ve velkém počtu lidí, a i když je tam o tři hodiny míň na regeneraci, tak holky budou, myslím, nabuzené, protože medaile by pro klub byla cenná. A vzhledem k tomu, že se nám nedaří v lize, tak bychom si rádi spravili chuť v poháru a tahle medaile by byla třešnička na dortu.”

17:00

Zatímco Slovanka se musela do finálového turnaje probojovat, domácí Levhartice měly účast coby pořádající celek jasnou ještě před začátkem sezony. Vzhledem k systému turnaje by to ale nemělo hrát žádnou roli. Co by mohlo hovořit ve prospěch pražského celku, jsou loňské zkušenosti. Slovanka sice obsadila nepopulární čtvrté místo, ale má čerstvé zkušenosti jak v takovém formátu hrát.

Basketbalistky Chomutova naposledy hrály pohárové finále rovněž v domácí hale, ale v době covidu a diváckých restrikcí se tahle výhoda částečně smazala. Teď za nimi budou stát domácí fanoušci. Ti budou navíc posíleni vědomím, že čistě řečí čísel a pravděpodobnosti, by to letos mělo cinknout.

A jak čísla hovoří? Z posledních dvanácti zápasů se hned v jedenácti případech radovaly Levhartice. Varováním může být, že poslední prohru ve vzájemných soubojích zapsaly rovněž v rámci Českého poháru a na domácí palubovce. To bylo v lednu loňského roku. Kdo se bude radovat z postupu tentokrát?