týmoví lídři

Žabiny Brno

Užitečnost

Návrat Hindrákové výhru nepřinesl

Basketbalistky Žabin Brno jsou jednu výhru od postupu do semifinále ŽBL. Ve druhém čtvrtfinálovém utkání zvítězily na palubovce Trutnova 87:73 a v sérii vedou 2:0. Třetí a potenciálně poslední zápas série se hraje znovu v Brně ve čtvrtek 14. března.

Trutnov bez zraněných Šípové i Potočkové měl k dispozici alespoň Annu Rylichovou a nečekaně také Kateřinu Hindrákovou, která před dvěma lety ukončila kariéru, ani tak ale na Žabiny od začátku nestačily. Už v první čtvrtině ztrácely patnáct bodů, a i přes zlepšený výkon Východočešek ve druhé a třetí čtvrtině se rozdíl ve skóre příliš nesnížil. V závěrečném období pak místo náporu Trutnova přišlo definitivní rozhodnutí, když Brňanky utekly až na rozdíl 21 bodů a v závěru měly duel pod kontrolou.

Brno dovedlo k výhře trio ex-trutnovských hráček. Střeleckou hvězdou duelu byla Petra Záplatová s 23 body (4 trojky), čtrnáct bodů přidala Michaela Vacková a třináct Kateřina Zohnová. Domácí vedla se 17 body Jordan Adams, čtrnáct jich přidala Brittany Carter a Kateřina Hindráková se blýskla 13 body.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov):„Hned po sobotním zápase v Brně jsme zahájili mobilizaci kádru a oslovili hráčky, které by nám mohly pomoct v naší situaci. Stejně jako v předchozí sezoně kouzlo Trutnova zafungovalo a všechny, které jsme oslovili, byly ochotné pomoct. Zápas byl úplně jiný než v Brně. Už jen v tom, že jsme měli k dispozici deset hráček. Rozhodl už úsek od 5. minuty první čtvrtiny, kdy jsme dvakrát nesmyslně darovali míč soupeřkám a Žabiny nám utekly na 16 bodů. Jsem rád, že jsme v závěru ještě dokázali zkorigovat dvacetibodový rozdíl, už kvůli fantastickým fanouškům, kteří přišli v hojném počtu. Jejich závěrečný potlesk vestoje byl odměnou pro holky. Pořád ještě věřím, že ve čtvrtek v Brně uděláme všechno pro to, abychom si doma zahráli také příští čtvrtek.“

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno):„Věděli jsme, že to nebude lehké utkání. To se potvrdilo. Za výhru jsme velmi rádi a vezeme si ji s respektem. Ze sestavy Trutnova jsme byli hodně překvapení, Katku Hindrákovou jsme opravdu nečekali. Ukázala, že basket pořád umí. Oproti zápasu v Brně hrála také Anička Rylichová. Díky nim měl zápas grády a atmosféru. V utkání rozhodla naše vysoká úspěšnost z tříbodové vzdálenosti. Byli jsme schopni vybudovat si čtrnáctibodový polštář po prvním poločase, kdy jsme hráli rychle, měli otevřené střely a proměňovali je. Druhý poločas z naší strany nebyl dobrý, obzvlášť v obranné fázi. Do semifinále teď máme blíž než Trutnov. Pořád máme ale splněné pouze dvě třetiny, a pokud nemáme tři, tak série není ukončená.“

Žabiny Brno

Brněnské Žabiny mají v následujících dnech náročný program. Už v pátek je totiž čeká cesta na Final4 Evropské ligy EWBL a před odjezdem chtějí stihnout celkem tři duely čtvrtfinálové série s Trutnovem, po kterých chtějí mít zajištěný postup. K tomu úspěšně nakročily v sobotním úvodním zápase série, když na domácí palubovce bez problémů přehrály Východočešky 78:44. Do karet jim hrají i dvě nepříjemné zranění soupeřek ze sobotního duelu. V dresu Trutnova totiž kvůli zranění kolene nedohrály jak Tereza Šípová, tak i Michaela Potočková. Při současné absenci Anny Rylichové tak má Trutnov bohužel sotva dostatek hráček a musí tým doplnit dorostenkami. V domácím prostředí mají v druhém duelu zřejmě jedinou šanci sérii zdramatizovat, pokud by prohrály, dá se očekávat, že Žabiny ve čtvrtek doma sérii ukončí.

Zápas se hraje v Trutnově od 18:30.